Bagaż podręczny - co zabrać

WYLOT TYLKO Z BAGAŻEM PODRĘCZNYM? LIMITY BAGAŻU

Spread the love

Przeczytaj o tym, jak zapakować swój bagaż podręczny tak, aby przeszedł kontrolę na lotnisku równie bezproblemowo, co Ty sam.

Najwięksi przewoźnicy tanich linii lotniczych, jak Wizzair, czy Ryanair nieustannie kuszą nas niskimi cenami lotów do najbardziej popularnych miejsc w Europie. W czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków krajów znajdują się Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania. Dzięki ich bogatej ofercie za naprawdę niewielkie pieniądze możemy wyrwać się z Polski na weekendowy wypad ze znajomymi lub na dłuższe wakacje. Okazja goni okazję, ale gdzie jest haczyk?

Ryanair - samolot

Żeby faktycznie było tanio, trzeba mieć do perfekcji opanowaną sztukę pakowania się w jedną, małą walizkę podręczną. Czy to w ogóle możliwe, żeby spakować wszystkie niezbędne na wyjazd rzeczy w torbę o rozmiarach zbliżonych do wielkości jednej szuflady w naszej szafie?

Jeden bagaż – wiele korzyści

Podróżowanie samolotem tylko z bagażem podręcznym ma wiele zalet. Pierwszą z nich, która wychodzi na jaw zaraz po zabukowaniu biletu na wymarzony lot, jest duża oszczędność finansowa. Lecąc tanimi liniami lotniczymi w ramach kupionego biletu mamy możliwość zabrania ze sobą, bez dodatkowych opłat, jedynie jednej sztuki bagażu o określonych wymiarach, czyli około 50x40x20 cm, w zależności od konkretnego przewoźnika.

Niestety, tanie linie lotnicze będą tanie tylko wtedy, gdy zgodzimy się na pewne ustępstwa. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z tym, że za każde udogodnienie, takie jak chociażby pierwszeństwo wejścia na pokład, czy dodatkowa sztuka bagażu rejestrowanego, będzie nas sporo kosztować.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl
Nadbagaż bagażu podręcznego

Pieniądze, to nie wszystko

Decyzja o zabraniu w podróż tylko walizki podręcznej ma więcej korzyści. Oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też czas i własne siły. Nie musimy marnować ani chwili przy taśmie z bagażami, szukając pośród dziesięciu takich samych walizek, tej jednej, która jest nasza. Ponadto, z małą, lekką walizką będzie nam po prostu lżej i poręczniej. Idąc kilometrowymi korytarzami na lotnisku, o wiele łatwiej ciągnąć za sobą podręczną walizkę, niż szarpać się z dwudziesto-kilogramowym gigantem. Do dyspozycji pozostaje nam wtedy druga ręka, przy pomocy której możemy z łatwością napisać wiadomość, że szczęśliwie wylądowaliśmy.

Bagaż na taśmie

Jeszcze kilka lat temu, gdybym usłyszała, że mam zapakować się na tygodniowe wakacje w jedną małą torbę, wyśmiałabym osobę, która wydała mi takie polecenie. Po kilkudziesięciu lotach z moją ulubioną podręczną walizką, mogę śmiało przyznać, że obecnie nie wyobrażam sobie lotu z bagażem podręcznym i rejestrowanym jednocześnie. Ogromna walizka, która wylądowałaby w luku bagażowym samolotu prawdopodobnie byłaby zupełnie pusta i zostałaby zapomniana na taśmie bagażowej.

Zwracam honor tym, co wyjeżdżają na dłużej

Oczywiście, jeśli wylatujemy na miesiąc, dwa, pół roku, czy rok nie jesteśmy w stanie zapakować się wyłącznie w bagaż podręczny. Wtedy pamiętajmy jednak o tym, że lepszą opcją od trzech walizek na kółkach jest jedna mała walizka na kółkach, jeden plecak turystyczny i jedna duża walizka. Mamy tylko dwie ręce, więc pamiętajmy o tym by mierzyć siły na zamiary!

No ale co z tym bagażem – zacznijmy od podstaw

Dozwolona wielkość bagażu podręcznego, który możemy wnieść ze sobą na pokład samolotu, różni się w zależności od konkretnej linii lotniczej. Jeśli nie chcemy narazić się na nieprzychylne spojrzenia stewardess, bacznie obserwujących nasz cały dobytek przy bramkach na lotnisku, powinniśmy zastosować się do ustalonych limitów. Zazwyczaj wymiary bagażu mieszczą się w przedziale 50x40x20 cm i wadze 10 kg.

Przykładowo:

  • Wizzair – dopuszcza walizkę lub torbę o wymiarach 55x40x23 cm i wadze 10 kg;
  • Ryanair – pozwala na bagaż o wymiarach 55x40x20 cm i wadze 10 kg + jeden niewielki przedmiot osobisty o wymiarach 35x20x20 cm;
  • EasyJet – zezwala na bagaż o wymiarach 56x45x25 cm, o wadze nie wspominając;
  • Norwegian – pozwala zabrać na pokład torbę 55x40x23 cm + jeden niewielki przedmiot osobisty o wymiarach 25x33x20 cm. Łączna waga “zestawu” nie może przekraczać 10 kg.

Warto pamiętać, że podane rozmiary, uwzględniają już wszystkie wystające elementy bagażu takie jak kółka i uchwyty.

Walizka Podręczna

Metalowe skrzynki bagażowe umieszczone przy gate’ach są bezlitosne. Obecnie, rzadko już zdarza się, że obsługa sprawdza czy bagaż podręczny mieści się w limitach. Przy tak dużej liczbie połączeń wykonywanych każdego dnia, na większości europejskich lotnisk, zwyczajnie nie ma czasu na bardzo wnikliwą inspekcję. Warto jednak mieć przy sobie przetestowaną walizkę, o której wiemy, że spełnia lotniskowe wymogi. Dodatkowe opłaty za nadbagaż naliczane przy wejściu do samolotu są naprawdę wysokie.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl

Kto pierwszy ten lepszy

Niestety, w związku z ostatnimi zmianami w polityce bagażowej największych tanich przewoźników, samo prawidłowe zapakowanie się w walizkę podręczną nie gwarantuje nam, że wejdzie ona na pokład samolotu razem z nami. Musimy liczyć się z tym, że zostanie bezpłatnie umieszczona w luku bagażowym.

Aby tego jednak uniknąć, warto mieć odrobinę cierpliwości,  trochę postać i znaleźć się na początku kolejki do wejścia na pokład samolotu. Wchodząc jako jedni z pierwszych,i zaraz po pasażerach z wykupionym pierwszeństwem, możemy być pewni, że w tzw. overhead compartments znajdzie się przestrzeń na nasz bagaż.

Wizz - samolot

Przezorny, zawsze ubezpieczony

By być w stu procentach pewnym, że nasz bagaż podręczny spełnia wymogi danej taniej linii lotniczej, warto przed wylotem zapoznać się ze szczegółowym regulaminem zamieszczonym na oficjalnej stronie przewoźnika. Znajdziemy tam komplet niezbędnych informacji i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pasażerów pytania.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *