Wizz Air samolot lot

WSZYSTKO O NAJNOWSZYCH ZMIANACH W BAGAŻU PODRĘCZNYM WIZZAIR

Spread the love

Przeczytaj o najnowszych zmianach wprowadzonych 24 sierpnia 2018 roku przez popularnego w Polsce przewoźnika tanich linii lotniczych WizzAir. Bądź na bieżąco. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać wybierając się w najbliższą podróż samolotem węgierskich linii. 

Nowa polityka bagażowa WizzAir

Koniec ery zabierania ze sobą małej walizki podręcznej na pokład samolotu linii lotniczej WizzAir niektórych pasażerów zaskoczył bardziej niż pozostałych. Ci, którzy 24 sierpnia 2018 roku dopiero szykowali się do wylotu zdążyli przeczytać w internecie o zmianie dotychczasowej polityki bagażowej węgierskiego przewoźnika. Ci, którzy tak jak ja wracali akurat z wakacji, przerobili drastyczną zmianę przepisów w rzeczywistości, na własnej skórze.

Wizzair - zmiana przepisów

Drastyczne zmiany i brak komunikacji z pasażerem

O zmianach w WizzAir nie mówiono tak głośno, jak o planowanej na 1 listopada 2018 roku rewolucji bagażowej Ryanaira. A szkoda. Bo gdyby chociaż każdy pasażer dostał e-maila z informacją o wprowadzanych zmianach, mógłby jakoś przygotować się mentalnie do zmiany obecnego statusu quo. Niestety, skończyło się dużą dezorientacją pasażerów wypakowujących nerwowo i pospiesznie rzeczy z walizek na środku lotnisk, kolejkami do punktów check-in oraz niepotrzebnymi nerwami i stresem przed podróżą.

Lotniska po zmianie bagażu

Bagaż podręczny prosto do luku

Zgodnie z najnowszymi zmianami w polityce bagażowej WizzAir, jeśli nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów poza podstawową ceną biletu na wybrany lot, na pokład samolotu możemy zabrać jedynie małą torebkę o wymiarach 40x30x18 cm, którą należy umieścić pod siedzeniem przed sobą.

Standardowa walizka kabinowa o wymiarach 55x40x23 cm musi od 24 sierpnia 2018 roku zostać oddana podczas odprawy bagażowej. W punkcie check-in jest ona ważona (limit wagowy nie uległ zmianie i wynosi w dalszym ciągu 10 kg) i oddawana do luku bagażowego.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl
Ładowanie bagażu

Po przylocie na lotnisko docelowe trzeba skierować się do punktu odbioru bagażu i oczekiwać przy taśmie bagażowej, aż nasza podręczna walizka pojawi się na horyzoncie.

Cwaniakowania nie będzie?

Węgierski przewoźnik stawia sprawę jasno – nie wykupując dodatkowo usługi Wizz Priority musisz wybierać: albo mała torebka na pokładzie samolotu, albo mały bagaż podręczny w luku. Nadal obowiązuje zasada jeden pasażer – jedna sztuka bagażu podręcznego. Według najnowszych przepisów nie ma możliwości oddania walizki do luku bagażowego w check-in’ie i zabrania ze sobą dodatkowo małej torebki na pokład samolotu.

Bezsens? Sytuacja nierealna? Czy to oznacza, że trzeba będzie wszystkie przedmioty niezbędne podczas lotu trzymać przez cały czas w rękach?

Siatka z biedronki

I tak i nie … Formalnie, torebki na pokład samolotu ze sobą nie weźmiesz, ale reklamówkę ze strefy wolnocłowej już tak. W tym momencie stylowa, plastikowa reklamówka z Biedronki wcale nie wydaje się wcale tak głupim rozwiązaniem. Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać swojego kolejnego lotu, żeby sprawdzić jak w kreatywny sposób pasażerowie Wizz Air’a na lotniskach w całej Europie radzą sobie z obchodzeniem najnowszych zmian w polityce bagażowej. Chętnie podzielę się z Wami swoimi obserwacjami w kolejnym poście – stay tunned.

Chcesz zabrać swój bagaż na pokład samolotu? Płać!

To nie pierwsza w historii wielka zmiana w polityce bagażowej tanich linii lotniczych, z którą przyszło się zmierzyć pasażerom. Jednak na tyle istotna i mocno wpływająca na komfort podróżowania, że skłania do przemyśleń, czy faktycznie nie opłaca się wydać trochę więcej pieniędzy dla tak zwanego świętego spokoju.

Oczywiście, nie jest to moim zdaniem uczciwe podejście do pasażera, jednak tanie linie lotnicze są znane z tego, że starają się ciąć na kosztach tam gdzie to tylko możliwe, często tym samym zapominając o komforcie pasażera.

Wizz priority

Zgodnie z najnowszymi przepisami wykupienie usługi Wizz Priority, która daje nam pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu i pozwala zabrać ze sobą walizkę podręczną, kosztuje w zależności od trasy od 22 do 53 złotych. Usługę w tej cenie można wykupić online lub za pośrednictwem infolinii WizzAir. Jeśli zdecydujemy się na Wizz Priority dopiero po przybyciu na lotnisko, usługa ta będzie nas kosztować 110 złotych.

Przyczyny rewolucji bagażowej WizzAir

Węgierski przewoźnik tłumacząc najnowsze zmiany w swojej polityce bagażowej podkreśla, że: „Celem zmiany jest zminimalizowane opóźnień związanych z upychaniem przez pasażerów bagażu podręcznego w schowkach oraz zwiększenie satysfakcji pasażerów, a także danie im jasnych wytycznych dotyczących polityki bagażowej. Strategia firmy opiera się na utrzymaniu maksymalnie niskich cen przy jednoczesnym daniu pasażerom możliwości dostosowania podróży do swoich potrzeb i płacenia tylko za te usługi, które są im potrzebne”.

Bagaż podręczny Wizz

Teoretycznie chodzi o przyspieszenie procesu wchodzenia pasażerów na pokład samolotu i co za tym idzie zwiększenie punktualności rejsów, szczególnie na najbardziej popularnych trasach.

W praktyce chodzi prawdopodobnie o to, by zwyczajnie wyciągnąć od pasażerów dodatkowe pieniądze. I jest to moim zdaniem rozwiązanie zdecydowanie krzywdzące, bo jaka tu sprawiedliwość społeczna, że jeśli nie płacę, to nie zabieram bagażu ze sobą?

Co wprowadzone zmiany oznaczają w praktyce

Zmiany wprowadzone przez WizzAir w polityce bagażowej są dla większości pasażerów, ze mną na czele mało korzystne. Co z tego, że możemy za darmo nadać walizkę podręczną, skoro cała idea bagażu podręcznego jest taka, żeby podróżował on razem z nami na pokładzie samolotu?

Wizzair - boarding

W przypadku lotów z czołowymi narodowymi przewoźnikami, takimi jak LOT, Lufthansa, Air France, czy British Airways cena biletu gwarantuje nam zabranie bagażu podręcznego i walizki do luku bagażowego w podstawowej cenie biletu. Szkoda, że tanie linie lotnicze nie stosują już logicznego kompromisu, polegającego na tym, że bagaż podręczny jest bezpłatny, a jeśli chcesz zabrać dodatkowy rejestrowany – płać.

Główną zaletą podróżowania z samą tylko walizką podręczną, do tej pory była oszczędność czasu. Podróżując z małą torbą można było od razu po przybyciu na lotnisko skierować się do punktu kontroli bezpieczeństwa i wejść z nią na pokład samolotu. Po przylocie na miejsce, można było od razu opuścić lotnisko, wychodząc z bagażem podręcznym bez długiego czekania przy taśmie bagażowej. Takie zminimalizowanie czasu spędzanego na lotnisku bardzo mi odpowiadało, przyznam się szczerze.

Do tego, teraz dochodzi dodatkowy stres związany z możliwością zagubienia naszej walizki przez obsługę lotniska. Lubiłam mieć swój bagaż przy sobie, ponieważ cały czas miałam go na oku, mogłam bez problemu sięgać z niego niezbędne rzeczy i nie musiałam się stresować tym, czy moja walizka na pewno poleci na wakacje razem ze mną.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl
Odbiór bagażu

Niestety, nastąpił koniec pewnej ery. I nie dotyczy to tylko WizzAir’a. Ryanair już zapowiedział na 1 listopada 2018 roku zmiany w swoim regulaminie dotyczącym bagażu podręcznego.   

Są korzyści?

Jedyną korzyścią, która przychodzi mi do głowy w związku ze zmianami w polityce bagażowej linii Wizz Air to brak konieczności ograniczania liczby płynów, które zabieramy ze sobą w podróż oraz kilku innych przedmiotów takich jak nożyczki, czy scyzoryk itp. Skoro nasza walizka i tak trafi do luku bagażowego, to nie musimy się tak bardzo przejmować szczegółową inspekcją płynów w plastikowej przezroczystej torebce i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów podczas kontroli bezpieczeństwa.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *