Pakowanie bagażu podręcznego

PAKOWANIE BAGAŻU PODRĘCZNEGO KROK PO KROKU

Spread the love

Wcześniej odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy idealna torba podręczna na prawdę istnieje oraz czy to w ogóle możliwe żeby polecieć na wakacje tylko z bagażem podręcznym. Teraz czas dokładnie przyjrzeć się temu, co wrzucić do środka naszego idealnego bagażu podręcznego. Zapamiętaj, że prawidłowo zapakowana walizka pozwoli Ci zaoszczędzić czas i nerwy podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

O czym należy pamiętać podczas pakowania bagażu podręcznego

Poza ograniczeniami związanymi z przewozem w bagażu podręcznym płynów (w tym kosmetyków i alkoholi), jedzenia, sprzętu elektronicznego i niektórych przedmiotów osobistych jak nożyczki, czy parasol, całą resztę rzeczy możemy bez ograniczeń umieścić w naszej torbie.

Płyny w bagażu podręcznym

Najważniejsze, w prawidłowym zapakowaniu bagażu podręcznego, jest przestrzeganie rygorystycznych przepisów dotyczących przewozu substancji płynnych. Na pokład samolotu możesz zabrać maksymalnie jedną przezroczystą torebkę z płynami, szczelnie zamykaną na zatrzask. Znajdujące się w środku produkty, muszą być zapakowane w plastikowe pojemniki z zakrętką o pojemności do 100 ml każdy. Maksymalnie, możesz przewieźć ze sobą 1 litr płynów. Podczas kontroli, torebka musi być zamknięta, a żadne osobne opakowanie nie może z niej wystawać.

Więcej przeczytasz na ten temat pod tym linkiem – Płyny w bagażu podręcznym

Płyny

Polecam zaopatrzenie się w jednorazowe torebki śniadaniowe z suwakiem. Pakując swoje kosmetyki do bagażu podręcznego od dłuższego czasu używam tych od firmy Stella.Są tanie i wytrzymałe, a do tego w opakowaniu mamy aż 16 sztuk. Jeśli torebka nam się pobrudzi albo zniszczy, bez większych skrupułów możemy ją wyrzucić i zabrać ze sobą nową. Najważniejszą zaletą torebek śniadaniowych jest ich szczelność. Mają szeroki, mocny zatrzask. Kilka razy zdarzyło mi się, że podczas podróży pasta do zębów, albo płyn do demakijażu oczu wyciekł mi z opakowania. Na szczęście nie było tragedii, ponieważ dzięki szczelności torebki wilgotne były tylko inne kosmetyki, a nie cała zawartość walizki.

Należy pamiętać, że nawet jeśli weźmiemy ze sobą mniej niż 100 ml płynu, ale w opakowaniu przekraczającym tę wartość, całość zostanie nam odebrana przez strażnika.

Limity płynów

W tym momencie, zapewne wątpisz w to, że można zapakować wszystkie niezbędne na wyjeździe kosmetyki w jedną, małą, plastikową torebkę. Nie porzucaj jeszcze idei lotu samolotem z bagażem podręcznym i nie wykupuj dodatkowego bagażu rejestrowanego!

Jeśli jesteś mężczyzną, poradzisz sobie bez problemu. Małą pastę do zębów, mini dezodorant i żel pod prysznic, szampon i odżywkę 3 w 1 zmieścisz od ręki. Gorzej jeśli jesteś kobietą, a jeszcze gorzej jeśli nie ruszasz się z domu bez całego zestawu kolorowych kosmetyków.

Wskazówki dla płci piękniejszej

Kosmetyki

Zacznij od selekcji. Niestety, miejsce w plastikowej torebce jest mocno ograniczone, a kosmetyków do zabrania całkiem sporo.

Ja stawiam w pierwszej kolejności na kolorówkę. Dobrą informacją jest to, że tusz do rzęs, eyeliner, korektor czy podkład, mają po kilkanaście mililitrów objętości każdy. Do tego ich opakowania są  małe, więc nie zajmą w torebce dużo miejsca.

W dalszej kolejności soczewki i mini płyn do soczewek kontaktowych. Dziękuj sobie, jeśli nie masz wady wzroku i ten punkt możesz pominąć.

Na sam koniec do torebki  możesz wrzucić ulubiony krem, balsam, czy żel do mycia twarzy. I niestety, prawdopodobnie w tym momencie zabraknie Ci miejsca.

Kolorowe kosmetyki w bagażu

Rzeczy, które nie zmieszczą się do litrowej, przezroczystej torebki, takie jak: pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon i odżywka kupuję po przylocie, na miejscu. Na całe szczęście żyjemy w XXI wieku i Rossmanny są praktycznie wszędzie.

Duża część kosmetyków, wcale nie jest płynna. I jest to bardzo dobra informacja. Puder, bronzer, róż, palety cieni do powiek, czy kredkę do oczu, bez problemu możemy zapakować do naszego bagażu podręcznego bez konieczności umieszczania ich w osobnej, przezroczystej torebce.

A jeśli rozboli mnie głowa? Czyli przewożenie leków w bagażu podręcznym

Przewożenie w bagażu podręcznym leków, jest dozwolone. W racjonalnych ilościach, na użytek własny, oczywiście.

Leki w bagażu podręcznym

Dobrą informacją jest też to, że krople do oczu oraz płynne leki niezbędne podczas podróży (np. syrop na kaszel, maść) mogą być przewożone poza plastikową torebką z płynami. Oznacza to, że ich objętość może być większa niż 100 ml.

Przewóz w bagażu podręcznym leków na receptę (w tym inhalatorów) rownież jest dozwolony.Należy jednak mieć przy sobie odpis recepty wydanej przez lekarza. Lek o dowolnej objętości, wraz z receptą należy pokazać osobno strażnikowi podczas kontroli bezpieczeństwa.

Jedzenie w bagażu podręcznym

Na pokład samolotu bez problemu możemy wziąć ze sobą kanapki, ciastka i owoce. O ile nie zabierzemy ze sobą płynnego jogurtu, dżemu, czy miodu, nasz prowiant na drogę, poleci razem z nami.

Zapakowany Lunch

Mimo, iż pakowanie sobie kanapek na drogę kojarzy się większości osób z dawnymi czasami wyjazdów na wycieczki klasowe, warto być przygotowanym. Ceny na lotniskach są z reguły wyższe niż w supermarketach, a kolejki po prowiant na europejskich lotniskach potrafią mocno przerazić. Nie będę już nawet wspominać o jakości i cenach jedzenia serwowanego na pokładzie tanich linii lotniczych. Przygotowanie kanapek zajmuje maksymalnie dziesięć minut. Warto poświęcić ten czas, by w trakcie podróży nie zostać z pustym żołądkiem.  

Limity przewozowe dla alkoholu i papierosów

Co do alkoholu, przepisy pozwalają na przewóz napojów wyskokowych o maksymalnej zawartości alkoholu wynoszącej 70%. Na obszarze Unii Europejskiej spokojnie można przewieźć ze sobą do 10 litrów wódki. Dodatkowo można zabrać aż 800 sztuk papierosów, czyli 4 pełne sztangi. Jeśli wylatujemy poza UE, trzeba się liczyć z większymi ograniczeniami.

Papierosy w bagażu

Dokładne limity przewozu alkoholu i papierosów na terenie UE i poza jej obszarem, prezentuje poniższa tabela.

Dopuszczalne limity papierosów

Unia Europejska:

 • papierosy – 800 sztuk
 • cygaretki – 400 sztuk
 • cygara – 200 sztuk
 • tytoń – 1 kg

poza Unię Europejską:

 • papierosy – 200 sztuk
 • cygara – 50 sztuk
 • tytoń – 250 g

Dopuszczalne limity alkoholu

Unia Europejska:

 • napoje spirytusowe – 10 litrów
 • wino alkoholizowane (porto, sherry) – 20 litrów
 • wino – 90 litrów (z czego wino musujące – maks. 60 litrów)
 • piwo – 110 litrów

poza Unię Europejską:

 • napoje spirytusowe – 1 litr
 • wino – 4 litry
 • piwo – 16 litrów
Alkohol

Uwaga na e-papierosy

W bagażu podręcznym dozwolone jest przewożenie e-papierosa oraz liquidów do niego. Liquidy jednak muszą trafić do osobnej, plastikowej torebki i wliczają się w limit płynów wynoszący 1 litr. Należy przy tym pamiętać, że posiadanie przy sobie e-papierosa nie upoważnia nas do korzystania z niego na pokładzie samolotu. Zakaz palenia dotyczy wszystkich rodzajów papierosów. Warto przestrzegać przepisów poszczególnych linii lotniczych w tym zakresie, ponieważ kary za nieprzestrzeganie regulaminu są rekordowo wysokie.  

Telefon, laptop i aparat – zawsze przy sobie. O elektronice w bagażu podręcznym

Sprzęty elektroniczne koniecznie zabieramy ze sobą do bagażu podręcznego. To najbardziej wartościowe rzeczy, które zabieramy w podróż, dlatego warto się nie szczególnie zatroszczyć. Każdy sprzęt powinien znajdować się w osobnym etui.

Elektronika w bagażu podręcznym

Tanie linie lotnicze nie robią wyjątków i jedna sztuka bagażu to dla nich faktycznie jedna sztuka bagażu. Na nic zda się tłumaczenie, że dodatkowa torba to etui na laptopa czy pokrowiec na aparat fotograficzny.

Wszystkie sprzęty elektroniczne najlepiej umieścić na samym wierzchu torby, zaraz obok plastikowego woreczka z płynami. Podczas kontroli nie będziemy musieli przekopywać się przez całą zawartość bagażu i zaoszczędzimy czasu sobie i innym.

Poszczególne urządzenia należy wyłożyć do specjalnej skrzynki. Torba od aparatu musi być otwarta, a w przypadku lustrzanki, należy wyciągnąć z niej wszystkie obiektywy. Laptopa należy wypakować z etui i otworzyć. Kable, ładowarki i inne drobne akcesoria jak myszka, czy słuchawki mogą zostać w bagażu. Nie musimy ich pokazywać podczas kontroli.

Zapomnij o dzierganiu na drutach – przedmioty zabronione na pokładzie samolotu

Jeśli w Twoim bagażu podręcznym znalazły się: brzytwy, żyletki luzem, termometr rtęciowy, multitool, scyzoryk i druty do robótek ręcznych – pozbądź się ich. Twój bagaż bez tych przedmiotów będzie lżejszy i zyskasz przestrzeń na dodatkowe, bardziej niezbędne przedmioty.

Przedmiot zakazany w bagażu

Zabawkowy pistolet na wodę również nie może znaleźć się w bagażu podręcznym. Duża grupa dyskusyjnych przedmiotów, takich jak: sztućce, mały zestaw do szycia, nożyczki czy pilnik do paznokci, podlega w praktyce indywidualnej ocenie kontrolującego.

Bardzo często, problemem okazują się być szpilki i stelaż do namiotu. W takich sytuacjach możemy negocjować, jednak wiele zależy od nastroju kontrolera i naszej elokwencji. Ja wracając ze stopa we Włoszech w 2017 roku, miałam szczęście, ale wielu moich znajomych podróżujących tylko z podręcznym plecakiem musiało swój sprzęt zostawić na lotnisku.

Lepiej być przezornym i nie zabierać do samolotu “podejrzanych” rzeczy. No chyba, że jesteśmy zawodowymi fryzjerami i bez profesjonalnej pary nożyczek do strzyżenia, ani rusz. Wtedy przyda się sporo uroku osobistego i szeroki uśmiech.

Pakowanie bagażu podręcznego w pigułce

Pakowanie

Po pierwsze – bez paniki

Mimo zastosowania się do powyższych wskazówek, dotyczących tego co zapakować do bagażu podręcznego, może się zdarzyć, że podczas przechodzenia przez security, Twoja torba zostanie skierowana do dodatkowej kontroli. Skanery używane na lotniskach nie są idealne. Zdarzy się, że wykryją w twoim bagażu coś potencjalnie podejrzanego. Nie przejmuj się, zwyczajnie otwórz swoją torbę i wyjmij rzeczy, na które wskazuje strażnik. O ile nie jest to półpłynny, paryski Camembert, jesteś bezpieczny. Mnie niestety na lotnisku w Paryżu-Beauvais spotkała ta nieprzyjemność, że pomimo promiennego uśmiechu, który posłałam strażnikowi celnemu, przepyszny ser pozostał we Francji.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl

Po drugie – double check

Pełna lista przedmiotów dopuszczonych oraz zakazanych na pokładzie samolotu znajduje się w Białej Liście Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Warto się z nią zapoznać, nawet już po spakowaniu bagażu podręcznego. Double check jeszcze nikomu, nigdy nie wyszedł na złe.

W samolocie

Po trzecie – szeroki uśmiech

Pracownicy kontroli na lotnisku to też ludzie. Jak wszyscy, miewają lepsze i gorsze dni. Nie warto za wszelką cenę pokazywać, że znamy przepisy lepiej od nich i doskonale wiemy co nam wolno a co nie. Luźne podejście, gotowość do współpracy i przede wszystkim uśmiech na twarzy potrafią zdziałać cuda. W praktyce, bardzo często o tym, czy weźmiemy dany przedmiot na pokład samolotu decyduje indywidualna ocena kontrolującego. Dzięki przyjaznej wymianie zdań z pracownikami na lotnisku w Maastricht udało mi się uratować moje maślane ciasteczka Boterkoek, które ze względu na ogromny upał były już w stanie półpłynnym i budziły spore zastrzeżenia. Można? Można.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *