algarve

NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ALGARVE


Jak śpiewał Andrzej Dąbrowski w swoim przeboju z 1971 roku – “Do zakochania jeden krok, trzeba go zrobić jak najprędzej”. W przypadku Algarve – regionu Portugalii, obejmującego całą kontynentalną, południową część kraju, słowa te okazują się być całkowicie prawdziwe. Wystarczy skierować się w stronę oceanu, na dowolną z licznych znajdujących się w okolicy plaż i… dosłownie zakochać się w zapierającym dech w piersiach widoku, który ukaże się naszym oczom.   

Region Algarve

Gdybym jeszcze raz miała wybrać, który region w Portugalii chcę odwiedzić, spośród tych najbardziej znanych, czyli: Lisbony, Porto i Algarve na południu kraju, zdecydowanie po raz kolejny wybrałabym Algarve. Mimo, iż podczas tygodniowego pobytu w najbardziej na zachód wysuniętym państwie Europy, zobaczyłam bardzo małą część tego, co ma do zaoferowania cała Portugalia, to było to zdecydowanie wystarczające, aby zakochać się w tym kraju i podjąć decyzję o szybkim powrocie w niedalekiej przyszłości. 

wzburzone fale

Przepiękne Algarve, jest najbardziej południowym regionem w całej Portugalii. Obejmuje podłużny pas wybrzeża Oceanu Atlantyckiego o długości około 140 km, rozciągający się od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie do granicy z Hiszpanią na rzece Gwardianie na wschodzie. W centrum całego regionu znajduje się miasto Faro, z nowoczesnym międzynarodowym lotniskiem oraz wypożyczalnią samochodów.  Z dużym prawdopodobieństwem, to właśnie w Faro rozpocznie się Twoja przygoda z regionem Algarve, jeśli zdecydujesz się wybrać się tam korzystając z bogatej oferty przewoźników tanich linii lotniczych. 

Jak dostać się do Algarve?

camilo

Do Faro – największego miasta regionu Algarve, lata większość tanich linii lotniczych, a prym wśród nich wiedzie Ryanair, który oferuje połączenia z aż 38 lotnisk. W sezonie (od kwietnia do października), do Faro można polecieć z Polski z Warszawy-Modlin oraz Wrocławia, a poza sezonem najlepszą opcją jest wylot z Niemiec z Berlina-Schönefeld. Sam lot trwa około 3,5 godziny, natomiast oczywistym jest, że na całą podróż należy zarezerwować więcej czasu, zwłaszcza jeśli musimy dostać się na wybrane lotnisko do innego miasta. O tym jak szybko i sprawnie przejść przez wszystkie procedury na lotnisku i bez stresu polecieć na wymarzone wakacje, przeczytasz w osobnym poście: Jak wygląda odprawa na lotnisku

Po wylądowaniu na lotnisku w Faro, warto od razu udać się do jednej z kilku wypożyczalni samochodów (Sixt, Europcar, Avis, Hertz, Budget) w celu wypożyczenia samochodu lub zarezerwować auto jeszcze przed wyjazdem i na miejscu po prostu je odebrać. Poza sezonem, ceny wynajmu małego samochodu osobowego typy Volkswagen Up czy Seat Ibiza są niskie (między 250-300 zł/tydzień bez dodatkowych opcji i ubezpieczeń oraz bez depozytu), a cena benzyny w Portugalii również nie jest wysoka. Średnio za litr PB95 zapłacimy od 1,4 do 1,6 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki około 6,45 zł/l. 

Magiczna Plaża

Mimo wysokich kar nakładanych przez większość wypożyczalni w przypadku uszkodzenia auta, wynajem samochodu do poruszania się po regionie Algarve jest zdecydowanie najlepszą opcją, z której warto skorzystać. Liczne, wspaniałe, nierzadko ukryte plaże znajdują się co kilkaset metrów, dlatego najłatwiej jest się do nich dostać właśnie samochodem. Parkingi przy większości plaż są darmowe, a turystyczne drogi wzdłuż wybrzeża są naprawdę malownicze. 

W ciągu tygodniowego pobytu na południu Portugalii nie udało mi się odwiedzić wszystkich niesamowitych, piaszczystych plaż w wysokimi klifami, z których słynie region Algarve, jednak poniżej prezentuję zestawienie tych, na których byłam i które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Wspólną cechą większości plaż w regionie Algarve (a są ich setki!), jest ich kameralność, naturalność i niesamowite kształty i kolory unikatowych formacji skalnych. Poza sezonem na większości plaż będzie panował spokój i pustka, a rytmiczny dźwięk fal ukoi nerwy nawet tych najbardziej zestresowanych. 

Praia Dona Ana (Lagos)

Praia Dona Ana

Jedną z najbardziej znanych plaż, będących swoistą wizytówką regionu Algarve i miasta Lagos jest Praia Dona Ana. Plażę można podziwiać z góry, ze specjalnego tarasu widokowego, lub zejść na sam dół długimi, drewnianymi schodami. Praia Dona Ana jest sporą, całkiem szeroką piaszczystą plażą, otoczoną wysokimi klifami z piaskowca. Poza sezonem można na niej spotkać sporo osób relaksujących się przy książce czy koszu piknikowym, natomiast w sezonie bywa mocno zatłoczona.           Wyświetl ten post na Instagramie.                      

Post udostępniony przez Up In the Clouds by Cloudia (@upintheclouds_blog) Lut 16, 2019 o 8:14 PST

Dookoła plaży znajduje się sporo hoteli i kurortów, wybudowanych nad samym oceanem. Ciekawym sposobem na obejrzenie plaży z różnych perspektyw i pod różnymi kątami oraz na wykonanie wielu ciekawych ujęć aparatem, jest przejście się górą, po klifach. Liczne “dzikie” ścieżki oraz zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu klifów są naprawdę dobrym powodem do spaceru w tej okolicy.

Praia dona ana

Ponta de Piedade (Lagos)

klify

To miejsce jest absolutnie wyjątkowe. Ponta de Piedade wprawdzie nie jest typową plażą, taką jak Praia Dona Ana, gdzie można swobodnie rozłożyć leżak i zażywać kąpieli słonecznej, jednak zdecydowanie jest miejscem, które trzeba odwiedzić będąc w Algarve. Ponta de Piedade to de facto naturalny taras widokowy, zlokalizowany na szczycie klifu, z którego można podziwiać z wielu stron imponujące formacje skalne.           Wyświetl ten post na Instagramie.                      

Post udostępniony przez Up In the Clouds by Cloudia (@upintheclouds_blog) Lut 18, 2019 o 8:06 PST

W sezonie istnieje tam możliwość wynajęcia łódki i obejrzenia gigantycznych skał z bliska, z poziomu wody. Decydując się na wynajem łódki, zyskujemy również możliwość wpłynięcia do magicznych grot pod skałami oraz na ukryte plaże, do których dostęp możliwy jest jedynie od strony wody. Poza sezonem do woli można rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem na skały oraz zejść po 182 kamiennych stopniach na sam dół wybrzeża, gdzie wzburzona woda z głośnym hukiem rozbija się o skały, opryskując wszystko i wszystkich dookoła.

Ponta de Piedade

Praia do Camilo (Lagos)

Praia do Camilo

Praia do Camilo zlokalizowana jest w Lagos, w pobliżu Praia dona Ana oraz Ponta de Piedade. Ta niesamowita, kameralna, a wręcz intymna plaża, otoczona imponującymi, wysokimi formacjami skalnymi z piaskowca, które w skuteczny sposób chronią przed wiatrem. Plaża składa się z dwóch części połączonych ze sobą specjalnie wydrążonym w skale tunelem. Na plażę prowadzi aż 200 drewnianych stopni, których pokonanie w górę wymaga całkiem dobrej kondycji. Miejsca na plażowanie jest stosunkowo mało, jednak poza sezonem, całkowity brak ludzi sprzyja relaksowi oraz długiemu wsłuchiwaniu się w dźwięk fal uderzających o wybrzeże. Obowiązkowo przy butelce dobrego Porto lub Vinho Verde. 

Plaże w Lagos

Bardzo żałuję, że na Praia do Camilo dotarłam dopiero w przedostatni dzień mojego pobytu w Portugalii, ponieważ zdecydowanie była to najpiękniejsza, najbardziej ukryta i najbardziej magiczna plaża, jaką kiedykolwiek w życiu widziałam. Jeśli planujesz pobyt w Algarve, z noclegiem w Lagos, to gorąco polecam wypoczynek rano, popołudniu i wieczorem na Praia do Camilo! 

Praia Dos Três Irmãos oraz Praia da Prainha (Portimão)

Trzej Bracia

Nieco dalej od Lagos, bliżej kolejnej dużej miejscowości w regionie Algarve – Portimão, znajduje się Praia dos Três Irmãos, czyli tłumacząc na język polski – Plaża Trzech Braci. Nazwa wywodzi się od trzech charakterystycznych skał, rozlokowanych pojedynczo w obrębie plaży. Praia dos Três Irmãos jest bardzo charakterystyczna ze względu na liczne zatoczki oddzielone od siebie wysokimi klifami, do których prowadzą przejścia wydrążone w skałach oraz podziemne przejścia pod skałami. W okolicy znajduje się również sporo grot, które można swobodnie eksplorować. Obecne na tej plaży tunele powstały na skutek procesu erozji, czyli wieloletniego niszczenia skał przez ocean. 

Klify w Algarve

Zaczynając spacer między trzema charakterystycznymi skałami na plaży dos Três Irmãos i kontynuując go w stronę imponujących formacji skalnych, licznymi tunelami dojdziemy do mniejszej zatoki Praia da Prainha, która jest bardziej kameralna i wręcz intymna. Miejsce zachęca do odpoczynku i eksploracji, jednak uwaga: podczas przypływu mniejsze zatoki są całkowicie zalewane wodą. Warto zatem zorientować się zawczasu, kiedy będzie najlepszy czas na zwiedzanie okolicznych plaż. 

skały

Praia do Carvalho oraz grota Benagil (Lagoa)

Ukryta plaża

Ta niewielka plaża, otoczona bardzo wysokimi klifami, znajduje się w pobliżu słynnej plaży Benagil oraz stanowiącej główną atrakcję turystyczną okolicy – groty Benagil. Na Praia do Carvalho dotarłam zupełnym przypadkiem, w drodze do Benagil. W przypadku tej plaży, która jest zupełnie dzika, bez żadnej infrastruktury turystycznej w okolicy, trzeba się sporo natrudzić, aby znaleźć na nią wejście. Jest ono bowiem ukryte w skale i jedyną opcją dostania się na małą piaszczystą zatoczkę jest przejście ciasnym, ciemnym przesmykiem między skałami.

Plaża pośród skał

Praia do Carvalho jest moim skromnym zdaniem o wiele ciekawsza, niż popularna wśród turystów pobliska Praia de Benagil. Jedyne na co trzeba uważać w przypadku tej plaży to dość niespodziewane przypływy wody, które zalewają piasek praktycznie na całej szerokości. W moim przypadku skończyło się tylko szybką ewakuacją koca, ale poza sezonem fale w tej okolicy bywają naprawdę spore i całkiem drapieżne. No a temperatura wody w lutym jednak nie rozpieszcza. Innym sposobem na zwiedzenie Praia do Carvalho jest spacer po dzikich ścieżkach na szczycie klifów, dzięki któremu można uchwycić szerszą perspektywę okolicy, która podobnie jak większość plaż w regionie Algarve cieszy oczy i duszę.

Praia da Marinha (Lagoa)

Plaża

Bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych plaż  Algarve, kolejna wizytówka regionu. Praia da Marinha wygląda korzystnie z absolutnie każdej perspektywy. Z dołu z poziomu plaży i oceanu oraz z góry z wysokich pomarańczowych klifów. Wszystko za sprawą wody, która w tym miejscu jest pięknie turkusowa. Poza sezonem ocean jest wzburzony, natomiast w sezonie woda jest spokojna i dopiero wtedy dokładnie widać jej piękny kolor.

Praia Marinha

Plaża składa się z kilku urokliwych zatoczek oddzielonych od siebie wysokimi klifami. Na szczycie klifu znajduje się również taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą szerokość plaży. Praia da Marinha jest pełna turystów nawet poza sezonem, warto więc wybrać się tam wczesnym rankiem lub wieczorem, na zachód słońca, po to aby uniknąć tłumów.

Praia Pequena oraz Praia dos Buizinhos (Porto Covo)

latarnia

Na zakończenie, jako bonus chciałabym wspomnieć o kolejnym małym odkryciu którego dokonałam podczas swojego tygodniowego pobytu w Portugalii. Gdy zdecydujemy się na poruszanie się po wybrzeżu Portugalii samochodem, zapewniam, że takich niespodzianek nie będzie po drodze brakować. Wracając samochodem z Lizbony, na wysokości miejscowości Porto Covo postanowiłam odbić w lokalną drogę, która na mapie zachęciła mnie bliskością oceanu. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Malownicza, wiejska droga prowadziła nad samym oceanem na skraju klifu i ostatecznie doprowadziła do Praia Pequena i Praia dos Buizinhos, które okazały się być przepięknymi, kamienistymi, ukrytymi plażami z dużą ilością zieleni.

Porto Covo

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *