last-minute

LAST MINUTE – CO TO JEST I CZY WARTO?

Spread the love

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre. Ci, którzy już wcześniej zaplanowali swoje wakacje mogą ze spokojem odetchnąć i rozkoszować się myślą o zbliżających się dwóch tygodniach urlopu w ciepłych krajach, nad basenem i pod palmami. Ci, którzy planowanie wakacyjnego wyjazdu zostawili sobie na ostatnią chwilę, zapewne gorączkowo zastanawiają się nad tym, jak nie wydając fortuny udać się na wymarzony urlop.

Z pomocą przychodzą biura podróży z ofertami last minute, które należą do najczęściej wykupywanych przez Polaków rodzajów wakacji. Wakacje last minute mogą być świetnym sposobem na spontaniczny urlop, odpoczynek od codziennych obowiązków i przeżycie niesamowitych przygód. Zobacz czym jest last minute, kiedy najlepiej szukać tego typu wakacji oraz dokąd udać się na last minute. Czy warto zaufać ofertom last minute z popularnych biur podróży? Sprawdźmy to!

egzotyczne wakacje last minute

Wakacje last minute – czym są

Wakacje last minute, z języka angielskiego oznaczają wyjazd na ostatnią chwilę, dosłownie “w ostatniej minucie”. Tego typu oferty polegają na wykupieniu danej wycieczki, na kilka dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia.

Sekretem popularności wycieczek last minute jest głównie cena, która na kilka dni przed daną wycieczką jest o wiele niższa, niż gdyby tą samą wycieczkę kupować standardowo, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Co ważne, last minute nie traci na swojej wartości, a więc wykupując wczasy na ostatnią chwilę masz dokładnie te same przywileje co uczestnicy, które swoje miejsca wykupili już wcześniej.

Jeśli chcesz skorzystać z oferty last minute musisz być elastyczny czasowo i gotowy na natychmiastowy wyjazd. Tego typu wakacje pojawiają się na stronach internetowych popularnych biur podróży zazwyczaj na dzień lub dwa przed planowanym terminem wylotu.

Warto również wziąć pod uwagę, że w ofercie last minute jest zazwyczaj zaledwie kilka miejsc , dlatego wyjazd dużą grupą znajomych albo sporą rodziną lepiej zaplanować zawczasu. Last minute będzie zatem idealną propozycją dla osób spontanicznych i par, które nie mają jasno określonych planów urlopowych i które nie muszą planować dni wolnych w pracy z dużym wyprzedzeniem.

Jak działa last minute?

Ceny tego typu oferty „na ostatnią chwilę” zależą głównie od popytu na daną wycieczkę.

Jeśli przykładowo na lipcowy termin, który był promowany już od stycznia, na 100 wolnych miejsc nie znaleziono jeszcze 100% chętnych, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod koniec czerwca lub na początku lipca biuro podróży znacząco obniży cenę wycieczki (nawet o 50%), tylko po to, aby zapełnić wszystkie miejsca w samolocie i w hotelu, aby nie ponosić strat z tytułu wolnych, niewykorzystanych miejsc.

Tutaj bardzo dużo zależy od polityki poszczególnych biur podróży oraz terminu wylotu i miejsca wycieczki.

Kiedy szukać last minute

Jak sama nazwa wskazuje, prawdziwych ofert last minute należy szukać w ciągu całego roku, na kilka dni przed planowanym terminem wycieczki. W tym celu najlepiej regularnie przeglądać strony internetowe popularnych biur podróży oraz ustawić sobie tzw. alerty last minute.

Są jednak pewne terminy, w których oferty last minute pojawiają się w najbardziej korzystnych cenach, a obniżki są największe.

wakacje last minute

Po pierwsze na wakacje na ostatnią chwilę warto udać się przed sezonem, czyli w okresie od początku maja do pierwszej połowy czerwca. Wtedy najlepiej wybierać kierunki europejskie. Po drugie, spektakularne obniżki cen na wycieczki egzotyczne mają miejsce zimą, od początku stycznia do końca marca. Po trzecie, warto również wybrać się na last minute po sezonie, czyli w okresie przed świętami Bożego Narodzenia oraz po Nowym Roku, ze względu na to, że jest to martwy okres dla branży turystycznej i obniżki cen są największe.

Oczywiście, w sezonie letnim oferty last minute również się pojawiają, jednak ich ceny nie są aż tak atrakcyjne, jak w pozostałych miesiącach. W okresie wakacji wszystkie ceny hoteli i lotów są mocno podwyższone, a ponadto w większości miejsc panuje pełne obłożenie. Stąd też duża trudność w znalezieniu interesującego kierunku i wolnych miejsc last minute.

Nie daj się oszukać na last minute!

Najważniejsze, żeby nie dać się oszukać. Jeśli widzimy, że biuro podróży na kilka miesięcy przed planowaną datą wycieczki oferuje opcję last minute, nie dajmy się zwieść. To tylko chwyt marketingowy mający na celu stworzyć wizję super korzystnej oferty. Tak na prawdę, ta sama wycieczka po paru miesiącach, na kilka dni przed faktycznym wylotem może być tańsza nawet o kilkadziesiąt procent.

Biuro podróży

Gdzie i jak lecieć na last minute

Wybór miejsca wypoczynku uzależniony jest głównie od sezonu, w którym chcesz wybrać się na wymarzone wakacje last minute. Inne kierunki promowane są przez biura podróży zimą, a inne na wiosnę i jesień. W przypadku wyjazdów na krótko przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego i na krótko przed jego zakończeniem, świetnie sprawdzą się europejskie “ciepłe” kierunki: Cypr, Grecja, Albania, Bułgaria oraz Hiszpania. Ceny takich ofert zaczynają się zazwyczaj już od 800 zł za 1 osobę na tydzień.

Jeśli natomiast myślisz o znalezieniu korzystnej oferty last minute na zimę, celuj w kierunki egzotyczne: Kenię, Dominikanę, Sri Lankę, Mauritius czy Malediwy. Tutaj ceny będą wyższe, ale i tak można liczyć na 50% przeceny. Przykładowo, za tygodniową wycieczkę objazdową last minute na Sri Lance można zapłacić „zaledwie” 3 500 zł (normalnie 6 500 zł) za osobę.

Last minute all inclusive

Last minute z biura podróży

Najłatwiej i najbezpieczniej na wakacje last minute wybrać się ze znanym biurem podróży. Konkurencja na rynku jest duża i dlatego zawsze dokładnie należy przeanalizować daną ofertę. Czy na pewno spełnia nasze oczekiwania, czy cena jest adekwatna oraz czy biuro podróży ma odpowiednią renomę i dobre opinie wśród podróżnych. Nie ma nic gorszego niż dać się oszukać i stracić swoje oszczędności.

Warto zaufać dużym, sprawdzonym touroperatorom, takim jak: Itaka, Grecos, TUI, Rainbow Tours czy Neckermann. Ich oferta jest bogata, a i ceny bardzo często zaskakująco korzystne.

Czy warto skorzystać z oferty last minute?

Zdecydowanie warto, ale pod kilkoma warunkami. Wyjazd na wakacje last minute z pewnością nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Jeśli jednak należysz do grona osób spontanicznych i jesteś gotowy iść na pewne kompromisy, wybierając ofertę last minute zaoszczędzisz sporo pieniędzy i będziesz miał szansę przeżyć fantastyczną przygodę.

hotel last minute

Decydując się na last minute, należy wykreślić z kalendarza typowo wakacyjne miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) i przygotować się na wyjazd wczesną wiosną lub późną jesienią. Należy również być przygotowanym na to, że biorąc last minute dostajemy to, co jest i nie mamy tutaj większego pola manewru ani miejsca na negocjacje. No i oczywiście trzeba być stale gotowym na wyjazd – walizki muszą być w ciągłej gotowości.

Bądź czujny! Szukaj prawdziwych okazji, a nie pustych haseł reklamowych nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli trafisz na prawdziwą okazję, a za oknem widzimy szarą, polską rzeczywistość – nie wahaj się ani chwili! Jedź!

basen-last-minute
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *