Hala odlotów

JAK WYGLĄDA ODPRAWA NA LOTNISKU, CZYLI JAK NIE ZGUBIĆ SIĘ W GĄSZCZU PROCEDUR I ZDĄŻYĆ NA SWÓJ LOT

Spread the love

Planujesz swój pierwszy lot samolotem? A może lecisz już kolejny raz, ale dokładnie nie pamiętasz co robić na lotnisku, krok po kroku? W tym tekście udzielam odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak dokładnie wygląda odprawa na większości portów lotniczych na całym świecie oraz jak prawidłowo się do niej przygotować. Wszystko po to, aby Twoja wizyta na lotnisku trwała możliwie najkrócej i by skomplikowane procedury nie pokrzyżowały Twoich wakacyjnych planów. Stosując się do kilku praktycznych wskazówek opisanych w tekście, możesz mieć pewność, że żadne nawet największe lotnisko nie będzie Ci straszne, a Ty bez problemu zdążysz na swój lot.

Zanim wyruszysz na lotnisko

Zanim zatrzaśniesz za sobą drzwi i wybiegniesz pospiesznie z domu na lotnisko, warto na chwilę usiąść i spokojnie przemyśleć kilka istotnych kwestii związanych z lotem. Wykonanie w myślach szybkiej check-listy oszczędzi Ci później niepotrzebnych nerwów i stresu.

pakowanie

Wymiary bagażu

Przed wyruszeniem w wymarzoną podróż samolotem upewnij się, że spakowany przez Ciebie bagaż podręczny i rejestrowany mają odpowiednie wymiary i wagę. Nawet kilka dodatkowych centymetrów długości i szerokości walizki lub jeden kilogram bagażu więcej skutkują nałożeniem przez linię lotniczą dodatkowej opłaty za nadbagaż. A już szczególnie uważać należy, gdy wybieramy się w podróż tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Wizzair, czy Ryanair. Wtedy opłaty za nadbagaż bywają naprawdę wysokie, a limity pilnowane są niezwykle starannie. Aktualne wymiary i wagi bagażu obowiązujące w danej linii lotniczej sprawdzisz zawsze na stronie internetowej przewoźnika. O limitach bagażu podręcznego w najpopularniejszych w Polsce tanich liniach lotniczych pisałam też we wcześniejszym poście: Wylot tylko z bagażem podręcznym? Limity bagażu.

Bagaż podręczny
Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl

Lista zakazanych przedmiotów 

Pakując swój bagaż do samolotu, należy zwrócić szczególną uwagę na listę zakazanych przedmiotów, których nie wolno zabrać ze sobą na pokład. O ile w przypadku bagażu rejestrowanego przepisy są mniej rygorystyczne, to podróżując tylko z bagażem podręcznym musimy zastosować się do bardzo szczegółowych wytycznych.

bagaże

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, to możemy do niego zapakować praktycznie wszystko, poza: termometrami rtęciowymi; narzędziami wypełnionymi paliwem; substancjami wybuchowymi i łatwopalnymi jak np. fajerwerki, pojemniki z gazem, czy alkohole powyżej 70% oraz środkami chemicznymi.

O zasadach pakowania bagażu podręcznego krok po kroku pisałam już we wcześniejszym poście: Jak prawidłowo spakować bagaż podręczny. Aby mieć pewność, że Wasz bagaż jest spakowany zgodnie ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi przepisami, zachęcam również do zapoznania się z Białą Listą Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która prezentuje pełną listę przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w pasażerskim transporcie lotniczym.

Karty pokładowe oraz dokumenty podróżne

Przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż, niezależnie od tego czy odbywamy ją na pokładzie  samolotu, pociągiem, czy autem warto wyrobić sobie nawyk kontrolowania, czy mamy przy sobie niezbędne dokumenty podróżne.

Dokumenty osobiste, takie jak dowód lub paszport, w zależności od kraju do którego się wybieramy, to absolutna podstawa. Nawet jeśli podróżujemy do państwa należącego do strefy Schengen, w której zniesiono kontrole graniczne, to dokument tożsamości zostanie zweryfikowany przez pracowników linii lotniczej podczas wchodzenia na pokład samolotu. Druga kwestia jest taka, że przebywając na terytorium innego państwa mamy obowiązek posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości. Warto pamiętać, że w przypadku podróżowania z paszportem musi on mieć ważność przynajmniej na najbliższe 6 miesięcy.

dokumenty

Dokumenty podróżne, wśród których najważniejsza jest karta pokładowa, to kolejny element przygotowań do lotu, którego nie wolno pominąć. Obecnie wielu przewoźników tanich linii lotniczych ułatwiło pasażerom dostęp do kart pokładowych, zezwalając na posiadanie ich w obrębie własnej mobilnej aplikacji. Warto jednak być podwójnie zabezpieczonym na wypadek rozładowania bądź utraty telefonu i wydrukować dodatkowo tradycyjną, papierową wersję karty pokładowej.

Jeśli podróżujemy z tradycyjnym przewoźnikiem, np. LOT, Air France czy British Airways wystarczy, że będziemy mieli pod ręką numer rezerwacji lotu. Wtedy podczas odprawy bagażowo-biletowej (check-in) zostanie nam wydana papierowa wersja karty pokładowej.

Aktualny regulamin przewoźnika

Najpopularniejsze w Polsce tanie linie lotnicze takie jak WizzAir, Ryanair i Easyjet lubią często zmieniać swoje regulaminy. Modyfikacje pojawiają się w szczególności w przepisach związanych z bagażem, zasadami odprawy, czy siatkami połączeń. Warto przed każdym lotem zajrzeć na stronę internetową danego przewoźnika i upewnić się, że zasady według których ostatnio podróżowaliśmy wciąż są aktualne. Nie ma nic gorszego i bardziej stresującego niż dowiedzieć się o zmianie przepisów na godzinę przed wylotem, będąc już na lotnisku i nie mając zbyt wielu możliwości wyjścia z kryzysowej sytuacji.

Płyta lotniska

Dojazd na lotnisko i odpowiednia ilość czasu 

Złota zasada podróżowania samolotem mówi o tym, że w przypadku większości lotów należy być na lotnisku przynajmniej 2 godziny przed planowanym odlotem. Osobiście uważam, że w przypadku mniejszych lotnisk, poza okresem wakacyjnym i świątecznym, dwie godziny zapasu będą optymalne. Jednak, w przypadku większych, bardziej zatłoczonych lotnisk oraz tych które w okresie wakacyjnym obsługują sporo połączeń czarterowych warto zarezerwować sobie nawet 3-4 godziny zapasu.

lotnisko

Wiele czynników ma wpływ na szybkość przejścia przez poszczególne procedury w porcie lotniczym. Zatrzymać nas może chociażby długa kolejka do kontroli bezpieczeństwa, duża szczegółowość takiej kontroli, remont terminala, duże odległości do pokonania w obrębie terminalu lub inna dowolna sytuacja losowa, na którą nie będziemy mieli żadnego wpływu. Warto zatem dysponować odpowiednim zapasem czasu. Dodatkowy czas zawsze można wykorzystać na wypicie kawy, czy małe zakupy w strefie wolnocłowej.

Jeśli chodzi o dojazd na lotnisko, to czas niezbędny na dotarcie na miejsce oraz sposób przybycia również musimy uwzględnić przed wyruszeniem w drogę. Najmniej opłacalnym sposobem dotarcia do portu lotniczego jest przyjazd własnym autem. Ceny lotniskowych parkingów są naprawdę wysokie, a liczba wolnych miejsc zazwyczaj znikoma. Najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd transportem publicznym, jeśli komunikacja miejska w danym miejscu obsługuje kurs na lotnisko; pociągiem; tzw. Airport Shuttle, czyli specjalnym autobusem lotniskowym kursującym zazwyczaj z lotniska do centrum miasta; UBERem lub taksówką. W przypadku dwóch ostatnich opcji trzeba też wziąć pod uwagę, że kursy na oddalone od centrów miast lotniska często rządzą się własnymi prawami i są nieco droższe niż w standardowej taryfie.

taksówka na lotnisko

Na lotnisku

Gdy jesteśmy już pewni wymiarów, wagi i zawartości naszego bagażu, mamy przy sobie komplet niezbędnych dokumentów podróżnych i zapas czasu, możemy ruszać na lotnisko. W tym momencie zaczyna się tak naprawdę nasza przygoda związana z podróżą samolotem.

Tablica odlotów

Po przybyciu na lotnisko kierujemy się od razu w stronę hali odlotów. No chyba, że my sami nigdzie się nie wybieramy, a jedynie odbieramy znajomych lub rodzinę – wtedy należy pomaszerować do hali przylotów. Po wejściu do budynku najprawdopodobniej zobaczymy tłumy ludzi, plątaninę strzałek i drogowskazów oraz tablicę odlotów. To właśnie od niej należy rozpocząć.

Tablica odlotów

Na ogromnej tablicy odlotów rozpisane są po kolei wszystkie loty, które danego dnia odbywają się w danym porcie lotniczym. Znajdziemy tam informację o numerze lotu, kierunku lotu, planowanej godzinie odlotu, godzinie zamknięcia bramki, numerze stanowiska odprawy bagażowej oraz o aktualnym statusie lotu, czyli czy jest na czas, czy jest opóźniony, czy w najgorszym przypadku odwołany. Innymi słowy, wszystkie niezbędne informacje w pigułce. Dobra wiadomość jest taka, że na dużych lotniskach tablice odlotów będą nam towarzyszyć na każdym etapie przechodzenia poszczególnych procedur na lotnisku. Oznacza to, że przez cały czas i w każdym miejscu będziemy mieli dostęp do aktualnych informacji o naszym locie.

Odprawa biletowo-bagażowa

Jeśli podróżujemy tanią linią lotniczą z bagażem rejestrowanym albo kabinowym, który należy umieścić w luku bagażowym lub tradycyjnymi liniami lotniczymi, następnym krokiem w naszej lotniskowej przeprawie będzie odprawa biletowo-bagażowa, inaczej check-in. Po sprawdzeniu na tablicy odlotów numeru stanowiska odprawy dla naszego lotu oraz godziny, o której otwiera się odprawa, możemy ruszać do wyznaczonego miejsca. Do odprawy biletowo-bagażowej musimy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz bilet na lot lub numer rezerwacji. Podczas check-in’u, czyli nadania bagażu, pracownicy linii lotniczej dokładnie zważą naszą walizkę i nakleją na nią specjalny pasek z kodem kreskowym docelowego lotniska. Wydane zostanie nam potwierdzenie nadania bagażu oraz w przypadku tradycyjnych przewoźników – papierowa karta pokładowa na lot.

Dokumenty podróżne

Warto pamiętać, że w przypadku lotu z przesiadką, w większości przypadków nadając bagaż, nadajemy go od razu do docelowego lotniska, z pominięciem lotniska przesiadkowego. Przykładowo, jeśli lecimy z Warszawy do Bangkoku z przesiadką w Dubaju, to nie musimy nadawać osobno bagażu do Dubaju i Bangkoku. Nadajemy go w Warszawie i odbieramy dopiero w Tajlandii.

Automatyczna odprawa – self check-in 

W czasach wszechobecnej automatyzacji i komputeryzacji, na coraz większej liczbie lotnisk natkniemy się już na „kioski” do automatycznej odprawy, tzw. self check-in. Należy w nich zeskanować bilet, potwierdzić numer rezerwacji, wydrukować naklejki bagażowe z kodami kreskowymi docelowego lotniska, zważyć bagaż, nakleić naklejki i samodzielnie nadać bagaż w miejscu z napisem „baggage drop off”. Założeniem takiego rozwiązania jest usprawnienie całego procesu odprawy biletowo-bagażowej na lotniskach.

Z jednej strony się zgadzam, ponieważ faktycznie do self check-in’ów kolejki na lotniskach są znacznie mniejsze niż do tradycyjnego stoiska odprawy. Z drugiej strony jednak, za każdym razem kiedy mam sama przykleić sobie oznaczenia na bagaż, towarzyszy mi pewien dziwny niepokój związany z tym, czy na pewno wszystko dobrze i w odpowiednim miejscu przykleiłam i czy moja walizka na pewno poleci ze mną na wakacje…  Nie jest tajemnicą, że robienie rzeczy samodzielnie daje więcej satysfakcji, jednak mimo wszystko na pierwszy lot samolotem polecam jednak udać się do tradycyjnego stoiska odprawy.

Bagaż odprawa
Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa to etap, którego wiele osób, zwłaszcza lecących samolotem po raz pierwszy boi się najbardziej. Zupełnie niesłusznie. Jeśli znamy kilka podstawowych zasad jak zachować się podczas kontroli, to nie mamy czego się bać.

Jeśli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu, to w tym miejscu zaczyna się nasza podróż. Możemy pominąć wcześniejsze kroki związane z odprawą biletowo-bagażową, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo cennego na lotnisku czasu.

Kontrola bezpieczeństwa jest ostatnim etapem, w którym mogą towarzyszyć nam odprowadzający nas bliscy, którzy nie wybierają się z nami w podróż. Od teraz będziemy już zdani tylko na siebie oraz innych współpasażerów, którzy zazwyczaj gdy powiemy, że lecimy pierwszy raz okażą się bardzo pomocni.

Kontrola na lotnisku

Aby wejść do strefy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, należy mieć przy sobie ważną kartę pokładową. Jeśli przy wejściu stoi pracownik lotniska, należy mu pokazać kartę do weryfikacji, a jeśli na lotnisku są automatyczne bramki (podobne do tych w metrze) należy podsunąć bilet pod czytnik, zeskanować go i gdy zapali się zielone światło, przejść przez bramkę. Może zdarzyć się tak, że mimo iż posiadamy dobrą kartę pokładowa i podkładamy ją pod czytnik na wszystkie strony, bramka nie otwiera się. Nie panikujmy wtedy. Obok na pewno będzie pracownik lotniska, który podejdzie i pomoże nam przejść przez bramkę.

Po wejściu do strefy kontroli bezpieczeństwa naszym oczom ukaże się długi rząd taśm, podobnych do tych przy kasach w supermarketach; stosy plastikowych skrzynek; skanery; bramki do wykrywania metalu; umundurowani pracownicy lotniska oraz dziki tłum ludzi. Wdech, wydech. Nie panikujmy, nie ma powodu do niepokoju.

Kontrola bagażu

Aby usprawnić całą procedurę kontroli na lotnisku, warto stosować się do ogólnie przyjętych zasad i nie kłócić się z pracownikami lotniska. Gdy dojdziemy już do początku taśmy, weźmy 2-3 plastikowe skrzynki i połóżmy je na taśmie przed sobą. W pierwszą skrzynkę od razu włóżmy cały bagaż podręczny. Otwórzmy go, wyjmijmy z niego przedmioty, które należy poddać kontroli osobno i włóżmy te przedmioty do drugiej skrzynki. Osobno umieszczamy sprzęty elektroniczne takie jak telefon, laptop i aparat oraz torebkę z płynami zapakowanymi zgodnie z wytycznymi do plastikowej torebki. Jeśli spakowaliśmy ze sobą kanapki na drogę, co ja osobiście robię nagminnie, bo głód dopada mnie zazwyczaj w najmniej oczekiwanych momentach, również wyłóżmy je do drugiej skrzynki. Trzecią skrzynkę zawsze przeznaczam na rzeczy, które mam na sobie. Czyli płaszcz/kurtkę, biżuterię, zegarek, monety i klucze z kieszeni, pasek od spodni. Czasami możemy też zostać poproszeni o ściągnięcie butów, zwłaszcza jeśli są za kostkę. Wtedy również pakuję je do skrzynki numer trzy.

Kontrola bezpieczeństwa

Gdy nasze rzeczy przejeżdżają na taśmie przez skaner, my jesteśmy proszeni przez funkcjonariuszy o przejście przez bramkę wykrywającą metale. Tutaj panuje już zupełna loteria. Bramka może nas przepuścić od razu, może piknąć albo wydawać dłuższe dźwięki i świecić czerwonym światłem. W każdym z przypadków należy zachować spokój i wykonywać polecenia pracowników lotniska. Mogą oni prosić o zgodę na dodatkową kontrolę ręcznym wykrywaczem, mogą nas prosić o przejście przez bramę jeszcze raz, przeprowadzić na nas losową kontrolę narkotykową lub w najgorszym przypadku skierować na osobną kontrolę indywidualną. Brzmi strasznie, ale na własnym przykładzie gwarantuję, że to tylko rutynowa procedura, do której trzeba się zastosować. Jeśli niczego nie przemycamy, nic nam nie grozi.

Gdy nasz bagaż wyjedzie na taśmie ze skanera, odbieramy po kolei wszystkie nasze skrzynki. Słowo daję, że rozdzielenie kontrolowanych rzeczy na trzy osobne skrzynki, zgodnie z zasadami które opisałam powyżej znacznie usprawnia proces ponownego pakowania bagażu i ubierania się.

Kontrola - security

Może się również zdarzyć tak, że zapomnieliśmy wyjąć jakiegoś przedmiotu z walizki do oddzielnej kontroli. Wtedy nasz bagaż wyjedzie na bocznej taśmie, a pracownik lotniska poprosi nas o jego otwarcie i zgodę na przeszukanie. Tutaj też musimy współpracować i robić wszystko co nam powiedzą. Niestety, jeśli mamy w bagażu podręcznym jakiś niedozwolony przedmiot, musimy się w tym momencie zgodzić na jego pozostawienie na lotnisku. Konsekwencją nie zastosowania się do procedur będzie niewpuszczenie nas na pokład samolotu.

Strefa bezcłowa

Po wyjściu ze strefy kontroli bezpieczeństwa przejdziesz do tak zwanej strefy bezcłowej. W zależności od wielkości lotniska będzie to albo mała hala wyglądem przypominająca poczekalnię z kilkoma kioskami, lub rozbudowana przestrzeń bardziej przypominająca galerię handlową niż lotnisko. W obu przypadkach, przeznaczenie tego miejsca jest takie samo. Tutaj zwyczajnie czekasz na swój samolot. Możesz również napić się kawy, zrelaksować, czy kupić pamiątki „na ostatnią chwilę”. Jest to też miejsce, gdzie możesz spokojnie odetchnąć po wszystkich stresach związanych z poprzednimi etapami odprawy na lotnisku.

Na lotnisku

Jeśli towarzyszy Ci niepokojące wrażenie, że poprzednie kroki zajęły Ci sporo czasu i nie wiesz jak długo musisz jeszcze czekać na swój lot, to na pewno ucieszy Cię fakt, że w strefie bezcłowej również znajdują się co krok tablice odlotów, które wyświetlają na bieżąco informacje o Twoim locie. Tym razem należy skupić się na odnalezieniu przy naszym locie komunikatu o numerze gate’a – bramki przy której odbędzie się boarding na nasz lot, czyli wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu. Warto od razu po wyświetleniu numeru gate’a skierować się w jego stronę. Na bardzo dużych lotniskach dojście do bramki może zająć nawet około 15 minut. Z własnego doświadczenia wiem, że zdecydowanie lepiej jest spokojnie siedzieć pod  bramką i oczekiwać na wejście do samolotu niż biec na ostatnią chwilę przez całe lotnisko.

Kontrola paszportowa dla wybranych lotów

Jeśli wybieramy się do jednego z europejskich krajów należących do strefy Schengen, to kontrola paszportowa na lotnisku nas nie dotyczy. Zazwyczaj poszczególne gate’y lotniskach są rozmieszczone tak, że te z których odbywają się wyloty do krajów w strefie Schengen znajdują się zupełnie gdzie indziej niż te do krajów strefy Non Shengen. Tak więc nie ma możliwości omyłkowego pominięcia kontroli paszportowej.

Kraje Schengen

Gdy dojdziemy już do odpowiednich stanowisk, staniemy oko w oko z pracownikiem straży granicznej. Mimo z pozoru nieprzyjaznego wrażenia, które mogą na nas wywierać strażnicy, nie mamy czego się bać. Najważniejsze, aby spokojnie poczekać w kolejce na swój moment i nie przekraczać wyraźnie narysowanej na ziemi linii do wybranego okienka.

Sama kontrola trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Pracownik straży granicznej sprawdzi nasz dokument podróżny – paszport lub dowód osobisty, porówna nasze zdjęcie w dokumencie z nami samymi i zezwoli na przejście przez bramkę do strefy gate’ów. Warto jeszcze pamiętać, że podając pracownikowi straży granicznej nasz dokument do kontroli, musimy go wyjąć ze wszystkich etui i okładek.

Bramki do wejścia na pokład

Gdy pośród wielu kolejnych numerów bramek zauważymy „ten nasz” warto na chwilę do niego podejść. Na dużym monitorze znajdującym się nad bramką sprawdzamy, czy zamieszczone tam informacje dotyczące odbywającego się w najbliższym czasie lotu są zgodne z tymi, które znajdują się na naszej karcie pokładowej. Jeśli tak jest, to jesteśmy bezpieczni i możemy spokojnie usiąść w wolnym miejscu i oczekiwać na komunikat, że rozpoczęto boarding, czyli wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu.

Pierwszy lot

Często kolejka do wejścia na pokład samolotu zaczyna się tworzyć jeszcze na długo przed oficjalną godziną otwarcia bramki. W sumie, to nie wiem, która szkoła wchodzenia na pokład jest lepsza. Jedni wolą być z przodu kolejki, inni lubią wchodzić jako ostatni. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, jednak ja osobiście preferuję wchodzenie na początku, zwłaszcza gdy wiem, że mam wykupione miejsce przy oknie. Wchodząc do samolotu jako pierwsza unikam przeciskania się przez innych współpasażerów, którzy zajęli już swoje miejsca i mam gwarancję, że luki bagażowe nad siedzeniami nie będą jeszcze całkowicie zapełnione.

W przypadku tanich linii lotniczych kolejki do wejścia na pokład samolotu będą aż dwie. Ta krótsza będzie dla pasażerów z wykupionym pierwszeństwem wejścia na pokład i dla matek z małymi dziećmi, a ta druga, o wiele dłuższa, dla wszystkich pozostałych pasażerów.

Wnętrze samolotu

Pracownicy danej linii lotniczej wpuszczając nas do samolotu będą sprawdzać nasz dokument tożsamości i kartę pokładową, dlatego warto mieć oba te dokumenty wyciągnięte na wierzchu i przygotowane do kontroli. W kolejce pod bramką zazwyczaj panuje duży ścisk, ludzie często się przepychają, dlatego nie jest to najlepszy moment i miejsce na szukanie w zakamarkach walizki dokumentów.

Jeśli nasz bagaż podręczny wzbudzi jakiekolwiek podejrzenia pracowników linii lotniczej, może zostać skierowany na dodatkową kontrolę. Polega ona na umieszczeniu walizki w skrzynce bagażowej i sprawdzeniu czy mieści się tam ona w całości. Zdecydowanie lepiej, żeby się mieściła, ponieważ dodatkowe opłaty za nadbagaż naliczane na tym etapie podróży przez tanie linie lotnicze są horrendalnie wysokie. Jeśli jednak dokładnie zmierzyliśmy i zważyliśmy nasz bagaż podręczny przed wyjazdem na lotnisko, nie mamy się czym martwić.

Wejście na pokład samolotu

Po przejściu przez właściwy gate, zostaniemy pokierowani przez pracowników lotniska bezpośrednio na płytę lotniska, albo do lotniskowego autobusu, który dowiezie nas pod wejście do odpowiedniego samolotu. W najbardziej komfortowym wypadku przejdziemy do samolotu bezpośrednio specjalnym „rękawem”, ale to w przypadku Wizzaira, czy Ryanaira jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło.

samolot

Po wejściu do samolotu należy przywitać się ze stewardessami i pokazać (dla zasady) swoją kartę pokładową. Znajdujemy swoje miejsce, wrzucamy bagaż na górną półkę, siadamy, zapinamy pasy i lecimy! Po stresie. Przetrwaliśmy przeprawę przez wszystkie punkty odprawy na lotnisku. Możemy być z siebie dumni.

Po przylocie na docelowe lotnisko 

Po wylądowaniu na docelowym lotnisku i gromkiej salwie oklasków, które rozlegną się w samolocie, czekamy cierpliwie na otwarcie drzwi, zabieramy bagaż podręczny i za pozostałymi pasażerami ruszamy w stronę docelowego lotniska.

Ponownie, albo dochodzimy do budynku terminala po płycie lotniska jeśli jest ono małe (np. Paryż Beauvais), albo zostajemy zabrani przez lotniskowy autobus i dowiezieni pod drzwi.

odlot

Kontrola paszportowa dla wybranych lotów

Jeśli podróżowaliśmy do strefy non-Schengen, ponownie czekać nas będzie kontrola paszportowa, która tym razem zostanie przeprowadzona przez pracowników straży granicznej kraju, który odwiedzamy. Co do zasady będzie ona wyglądała dokładnie tak samo jak w przypadku tej pierwszej. Jedyną różnicą mogą być pytania które mogą, aczkolwiek nie muszą zadać nam strażnicy. Ja osobiście za każdym razem lecąc do Londynu byłam pytana o to, do kogo przyleciałam lub byłam proszona o potwierdzenie swojej tożsamości.

Odprawa na lotnisku

Odbiór bagażu

Jeśli podróżowaliśmy z bagażem podręcznym lub regulamin taniej linii lotniczej wymusił na nas nadanie bagażu podręcznego do luku, to ostatnim etapem, przez który musimy przejść aby opuścić lotnisko jest odbiór bagażu.

Torby i walizki - zobacz na Ceneo.pl

W zależności od wielkości lotniska docelowego strefy odbioru bagażu, tzw. „baggage claim” są mniejsze lub większe. Wyglądają jednak zawsze tak samo. W dużej hali znajduje się mnóstwo ponumerowanych taśm, na które z podziemi wyjedzie po chwili oczekiwania nasz bagaż. Warto od razu po przybyciu do hali odbioru bagażu znaleźć odpowiednią taśmę bagażową z wyświetlonymi nad nią szczegółami naszego lotu. Gdy zauważymy w gąszczu innych walizek tą naszą, czekamy aż podjedzie najbliżej nas, zabieramy ją i kierujemy się w stronę wyjścia do strefy przylotów.

Odbiór bagażu

Możemy odetchnąć na dobre. Przetrwaliśmy podróż, jesteśmy na miejscu, możemy się w końcu spotkać z naszymi najbliższymi i rozpocząć wymarzone wakacje. Później będzie tylko jeszcze trzeba jakoś wrócić… ale dzięki nabytemu podczas poprzedniej podróży doświadczeniu, będzie nam już o wiele łatwiej.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *