Gruzja jesienią

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ DO GRUZJI JESIENIĄ?

Polub Up In The Clounds na FB

Sporym zainteresowaniem wśród turystów, nie tylko z Polski ale i z całej Europy i świata, cieszy się ostatnio Gruzja. Ten piękny, bogaty kulturowo i nieco egzotyczny dla Polaków kraj przeżywa ostatnio swój prawdziwy renesans. O Gruzji coraz więcej się mówi, na blogach podróżniczych pojawia się coraz więcej wpisów o tym państwie, a przewodniki turystyczne rekomendują wyjazd na niezapomniany urlop właśnie do Gruzji. 

Gruzja - góry

Tanie linie lotnicze otwierają kolejne połączenia z Polski do Gruzji (głównie do Kutaisi), a biura podróży kuszą ofertami niesamowitych wyjazdów. Do Gruzji najlepiej się wybrać późną wiosną lub wczesną jesienią. Dowiedz się, dlaczego najlepszym czasem na wyjazd do Gruzji jest jesień i co ciekawego możesz zobaczyć podczas wycieczki.

Jak dostać się do Gruzji?

Gruzję można zwiedzać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, co kto lubi i do jakiego poziomu wygody lub spontaniczności jest przyzwyczajony. W każdym z przypadków, wyjazd do Gruzji będzie niezapomnianym przeżyciem, co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia.

Gruzja stała się ostatnio dość popularnym kierunkiem dla polskich turystów, dlatego wyjazd do tego kraju możemy zorganizować z łatwością poprzez dowolne biuro podróży. Przykładowa cena za tygodniową wycieczkę objazdową po najważniejszych regionach Gruzji oscyluje w granicach 3000 zł od osoby. Przykładowa oferta Itaki tutaj: Lato 2020 – Gruzja

Drugim, znacznie przyjemniejszym, jednak nieco bardziej wymagającym sposobem zwiedzania Gruzji, jest zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. Dzięki coraz lepszej ofercie tanich linii lotniczych, taki wyjazd wcale nie musi być drogi. Bo warto również pamiętać, że ceny w Gruzji są niższe niż w Polsce.

Gruzja jesienią - samodzielnie

Obecnie najlepsze połączenia z Polski do Gruzji oferuje WizzAir. Do wyboru mamy loty z loty do Kutaisi z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Ceny są bardzo przystępne, jednak tutaj dużo zależy od wyprzedzenia z jakim kupujemy bilet i terminu wyjazdu. Przykładowo, za lot w obie strony dla jednej osoby z Wrocławia na koniec marca 2020 zapłacimy 508 zł.

Do Gruzji raczej nie dostaniemy się inaczej niż samolotem. Podróż własnym samochodem zajęłaby sporo czasu, a poza tym wymagałaby posiadania wizy na przejazd przez Rosję. To z kolei wiązałoby się z dużymi uciążliwościami związanymi z oczekiwaniem na granicach. Niestety, ale przez napiętą sytuację polityczną między Gruzją, a Rosją, przekraczanie tej granicy nie jest bezpieczne. Samego pobytu w Gruzji nie należy się jednak obawiać. Gruzini to dobrzy, serdeczni, ciepli ludzie, którzy w dodatku uwielbiają nas Polaków.

Dlaczego Gruzja tylko jesienią?

Zdecydowanie najlepszym miesiącem na wyjazd do Gruzji będzie wrzesień. Pogoda na miejscu wciąż jest wówczas ciepła i przyjemna, a przejście z lata do jesieni następuje w Gruzji bardzo łagodnie. 

Szlaki górskie wciąż są bezpieczne, nieośnieżone i dostępne dla turystów, krajobrazy zachwycają barwną mozaiką jesiennych kolorów, a w miastach nie brakuje atrakcji w postaci festynów, festiwali artystycznych i obchodów dni miast.

Gruzja jesienią

Temperatury w Gruzji we wrześniu są najprzyjemniejsze, bo oscylują między +15 stopni Celsjusza, a +20 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura do długich wędrówek i obszernego zwiedzania. Zdecydowanie nie polecam planowania intensywnego wypadu do Gruzji latem, ponieważ słońce praży niemiłosiernie a temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza. Słońca jesienią w Gruzji jest bardzo dużo, a kolory opadających liści jesienią będą zachwycać i cieszyć oczy.

Jednym z głównych argumentów przemawiających za wyjazdem do Gruzji właśnie we wrześniu jest wielkie gruzińskie winobranie. Wrzesień to miesiąc zbioru winogron i rozpoczęcia nowego sezonu winiarskiego. Gruzini ochoczo pracują w tym czasie w winnicach, a poza tym radośnie biesiadują i śpiewają. Będąc w tym czasie w Gruzji koniecznie trzeba znaleźć się w jednym z winiarskich regionów i spróbować gruzińskiego wina, które uchodzi za najlepsze na świecie!

Gruzińskie wino

Gruzińskie wino ma ponad 8000 letnią tradycję i w wielu winnicach wciąż jest wytwarzane tylko i wyłącznie tradycyjnymi metodami. Jest słodsze od innych win – wybierając nawet wytrawne, możemy być pewni, że będzie ono słodkie. Najlepiej gruzińskiego wina kosztować u lokalnych winiarzy, którzy nie tylko nas poczęstują swoim wyrobem (w ogromnych ilościach), ale również zaproponują wspólną biesiadę, zabawę, śpiewy toasty i jak dobrze pójdzie nawet nocleg. Tak, gruzińska gościnność jest znana na całym świecie i cudownie jest jej doświadczyć. Info z pierwszej ręki, jakby co!

Kadzie z winem

TOP 5 powodów, by jechać do Gruzji jesienią!

1. Sprzyjające warunki pogodowe

Jesień w Gruzji jest łagodna. Wybierając się do Gruzji we wrześniu, czy nawet w październiku wciąż można liczyć na ciepłą, słoneczną pogodę, która będzie sprzyjała wypadom w góry, zwiedzaniu licznych świątyń, czy spacerowaniu po gruzińskich, pełnych uroku miastach. W szczególności październik przynosi dobrą pogodę, wolną od letniego skwaru, a krajobraz w tym czasie pokrywa mozaika wielokolorowych, egzotycznych liści. Gruzja jesienią jest po prostu przepiękna!

Klaudia w Gruzji

2. Niekończące się święto wina

Mówi się, że wrzesień w Gruzji to czwarty miesiąc lata. Jest to prawdą ze względu na dobre warunki pogodowe, ale również z powodu wielkiego święta wina oraz narodowego, gruzińskiego winobrania, które rozpoczyna się właśnie we wrześniu. To magiczny czas wspólnej pracy w licznych winnicach, zwłaszcza w głównym winiarskim regionie na wschodzie Gruzji – Kachetii, gdzie klimat jest nieco suchszy i cieplejszy, niż w pozostałych częściach kraju. To z kolei sprzyja intensywnej uprawie winorośli.

Gruzińskie winobranie

We wrześniu Gruzini pracują przy zbiorze winogron, rozpoczynając tym samym nowy sezon winiarski. W tej całej pracy związanej z produkcją wina, najczęściej wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod, jest też czas na biesiadę, zabawę, śpiewy i radość. Śmiało można powiedzieć, że wrzesień to najmilszy czas dla Gruzinów. Warto wiedzieć, że kultura winiarska w Gruzji liczy ponad 8000 lat i jest jedną z najstarszych na świecie. Każdy z mieszkańców tego wyjątkowego kraju płynącego winem, jest dumny z tak pięknego dziedzictwa.

Gdy już zdecydujesz się skosztować jednego ze wspaniałych gruzińskich win, które z pewnością okaże się słodsze, niż wszystkie inne znane wina, warto spróbować lokalnej wersji bimbru – Czaczy, produkowanej z wytłoków winogronowych. Ale uwaga, trunek może nieźle kopnąć – zawiera często ponad 60% alkoholu! Przy wyborze wina, warto też mieć na uwadze, że nawet wytrawne Gruzińskie wino, będzie słodkie.

3. Kolorowe szlaki górskie

Każdy zaprawiony piechur i miłośnik gór wie, że najlepszym czasem na spacery w górach jest jesień. Upały nie są już takie męczące, dzień wciąż trwa odpowiednio długo, no i przede wszystkim te kolory natury dookoła… Przebarwione liście, mgliste poranki, urokliwe zachody słońca. We wrześniu i w październiku na miłośników krajobrazu, artystów i fotografów czekają przepiękne, gruzińskie, górskie widoki, mieniące się cudowną paletą barw.

góry jesienią w gruzji

Tylko w Gruzji możliwe jest podziwianie brązu, czerwieni i złota jesiennych liści w połączeniu z ogromem ośnieżonych pięciotysięcznych szczytów Kaukazu Środkowego z Kazbekiem na czele.

4. Mało turystów w największych atrakcjach

Nie ma nic gorszego, niż długie kolejki do odwiedzenia najciekawszych atrakcji turystycznych w danym miejscu. Poza tym, nic tak nie psuje klimatu spokojnego zwiedzania i wnikliwego poznawania obcej kultury, jak tłumy przekrzykujących się turystów, walczących o najlepsze zdjęcie siebie i danej atrakcji czy obiektu. Dlatego zwiedzanie popularnych miejsc najlepiej jest zaplanować na okres po sezonie turystycznym. W przypadku Gruzji, najlepiej będzie właśnie we wrześniu, czy na początku października.

Jesienią w Gruzji na pewno należy odwiedzić stolicę kraju – Tbilisi i Batumi – jeżeli mamy ochotę na wyprawę do kurortu nadmorskiego pełnego kontrastów. Poza tym, bez problemu można odwiedzać liczne klasztory i świątynie Gruzińskie, takie jak chociażby kompleks monastyrów Dawit Garedża, czy skalne miasto Wardzia. Również nieco ukryte przed turystami atrakcje w głębi gruzińskich gór, są we wrześniu dostępne dla zwiedzających i można je odwiedzić w komfortowy sposób. 

Jesienią w Gruzji godzinami można maszerować po trasach w Tusheti, Khevsureti i Svaneti. Do najbardziej oddalonego regionu Svaneti, w sam środek Kaukazu Środkowego najlepiej dostać się “marszrutką” – lokalną, zbiorową taksówką lub wypożyczonym samochodem terenowym – koniecznie z napędem 4×4.

Gruzja - Batumi

5. Niesamowite festiwale kulturalne

Jesień w Gruzji to czas, kiedy lokalni mieszkańcy wracają z wakacji do miast i swoich domów. To z kolei oznacza, podobnie jak w innych miastach, że życie miejskie rozkwita na nowo. Lokalnych atrakcji najwięcej jest co roku w stolicy kraju – Tbilisi. Wśród wydarzeń takich jak: Dzień Wina Gruzińskiego, Festiwal Serów Kaukaskich,  Festiwal Jazzowy w Tbilisi, na szczególną uwagę zasługuje święto miasta Tbilisi – Tbilisoba.

tbilisoba

Festiwal odbywa się co roku w ostatnią niedzielę października. Dla mieszkańców jest to czas wspólnego ucztowania i cieszenia się z życia. Wydarzenie jest organizowane z okazji zakończenia okresu zbiorów. Na Tbilisoba zjeżdżają mieszkańcy z różnych regionów Gruzji, by należycie reprezentować swoje rodzinne strony, a także pochwalić się świeżymi, naturalnymi warzywami i owocami (w tym winogronami!) zebranymi w danym sezonie. 

Podczas festiwalu występują liczne zespoły i chóry, nie brakuje kiermaszy i targowisk oraz miejsc, gdzie można skosztować lokalnych przysmaków. Jednym zdaniem, jeśli chcesz w pigułce poznać gruzińską kulturę i tradycję, odwiedź Tbilisi w czasie trwania Tbilisoba.


Polub Up In The Clounds na FB