budapeszt

CO WARTO ZOBACZYĆ W BUDAPESZCIE

Spread the love

Jeśli planujesz spontaniczny citybreak w Europie, to stolica Węgier z pewnością Cię nie zawiedzie. Budapeszt spodoba się zarówno miłośnikom długich, romantycznych spacerów jak i entuzjastom kultury i sztuki współczesnej oraz imprezowym duszom. Wielbiciele dobrej kuchni, również znajdą tutaj coś dla siebie! Przeczytaj o najciekawszych (zdaniem autorki) atrakcjach, które warto zobaczyć, będąc w Budapeszcie.  

Jeszcze zastanawiasz się, czy wyjazd do Budapesztu na weekend będzie dobrym wyborem? Niech za odpowiedź służy Ci informacja, że autorka niniejszego tekstu odwiedziła Budapeszt (dobrowolnie!) aż trzy razy i nie powiedziała w tym temacie ostatniego słowa. Za każdym razem – wiosną, latem i jesienią, Budapeszt zachwyca!  

Dlaczego przynajmniej raz należy odwiedzić Budapeszt?

Budapeszt, to w moim odczuciu miasto magiczne, które zachwyca, zaskakuje i zostawia z wieloma niezapomnianymi przeżyciami.

Budapeszt - widok

Po pierwsze, w całym mieście znajdują się liczne monumentalne i zabytkowe budowle oraz kościoły z imponującą historią w tle. Po drugie, od samych spacerów romantycznymi mostami na rzece Dunaj oraz przechadzek po wzgórzach, z których rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta – można się zakochać. Po trzecie i co najważniejsze dla osób wybierających się na krótki citybreak, Budapeszt znany jest z pysznej, tradycyjnej węgierskiej kuchni z charakterem oraz z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej.

Jak najtaniej dotrzeć do Budapesztu?

Stolica Węgier zlokalizowana jest stosunkowo blisko Polski, a do tego ceny na miejscu są porównywalne z polskimi. Z tego powodu, miasto to jest częstym wyborem wśród Polaków planujących weekendową wycieczkę, krótki citybreak, czy dłuższe wakacje. Co za tym idzie do Budapesztu łatwo się dostać za niewielkie pieniądze.

Najszybciej i najwygodniej do Budapesztu można dostać się samolotem. Na trasie z Warszawy do Budapesztu połączenia realizuje tania linia lotnicza Wizzair, natomiast od listopada 2019 roku (nowość!) z Poznania do Budapesztu polecimy z Ryanair. Ceny lotów w jedną stronę, w przykładowym terminie na początku listopada zaczynają się już od 100 zł.

Budapeszt- Wizzair

Jeśli już teraz poważnie rozważasz wyjazd do Budapesztu, a ponadto chcesz zaoszczędzić pieniądze i spakować się tylko w bagaż podręczny, to koniecznie sprawdź praktyczne porady w tym temacie. Dzięki nim, Twój weekendowy citybreak do stolicy Węgier stanie się realny!

Kiedy najlepiej zwiedzać Budapeszt?

Budapeszt pod względem klimatu nie różni się bardzo od Polski. Może poza tym, że jak w Polsce latem jest ciepło, to w Budapeszcie jest cieplej, a jak w Polsce zimą jest zimo, to w Budapeszcie jest zimniej. Niewielkie różnice temperatur wynikają z faktu, że Węgry nie mają bezpośredniego dostępu do morza, znajdują się bardziej w głębi kontynentu niż Polska, a co za tym idzie klimat, który tam panuje jest po prostu bardziej kontynentalny, czyli bardziej skrajny.

Zdecydowanie najlepszym terminem do odwiedzenia tego magicznego miasta, położonego w samym sercu Europy, będzie koniec wiosny (np. długi weekend majowy) oraz początek jesieni (np. wrzesień-październik). Jeśli nie straszne Ci upały, skwar i ogromne ilości słońca w mieście, typowo wakacyjne miesiące, czyli czerwiec, lipiec i sierpień również będą dobrym momentem na odwiedzenie Budapesztu.

Sprawdź co zwiedzić w Budapeszcie w dwa lub trzy dni

Widok na Parlament w Budapeszcie

Wybrane i opisane poniżej miejsca i atrakcje, to tak zwane must see, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu (chociażby krótkiego) w Budapeszcie. Znalazły się tutaj propozycje zarówno dla entuzjastów architektury, miłośników przyrody, fanów relaksu i spokojnego wypoczynku jak i prawdziwych imprezowych dusz, a i tak nie sposób wymienić w jednym miejscu wszystkiego, co ma do zaoferowania Budapeszt. Jedno jest pewne, każdy znajdzie coś dla siebie!

Bez biletu ani rusz!

Co najważniejsze, wszystkie atrakcje wymienione poniżej, bez większego problemu da się zobaczyć w ciągu 2-3 dni. Aby usprawnić sobie poruszanie się po, było nie było, jednak sporych rozmiarów mieście, warto kupić tygodniowy bilet na komunikację miejską. Transport miejski w Budapeszcie, obejmujący autobusy, tramwaje i metro obsługuje Budapesti Közlekedési Központ, z którego stroną internetową warto się zapoznać, w celu poznania aktualnie obowiązujących stawek za bilety. Standardowo, za normalny, tygodniowy bilet na wszystkie środki transportu w mieście (Seven Day budapest Travelcard) zapłacimy 4950 HUF, czyli w przeliczeniu na złotówki około 65 złotych.

Budapest - travel card

Budynek Parlamentu w Budapeszcie

parlament

Naszą wycieczkę po stolicy Węgier, w pierwszy dzień, zaczynamy pod Parlamentem. Osobiście uważam, że nie ma w Europie drugiego tak monumentalnego i charakterystycznego budynku parlamentu jak w Parlament w Budapeszcie. Biała, strzelista budowla już na pierwszy rzut oka onieśmiela przepychem. Za dnia bryła budynku jest jasna i świetlista, a w nocy bije dookoła tysiącem złotych świateł. Budapesztański parlament jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta i nie sposób pominąć go w planach zwiedzania stolicy Węgier.

Głównym architektem monumentalnego obiektu, oddanego do użytku w 1904 roku i położonego bezpośrednio nad rzeką Dunaj był Węgier – Imre Steindl. Wyjątkowa bryła budowli została wzniesiona w stylu neogotyckim, natomiast we wnętrzu można dotrzeć wpływy baroku. W środku parlamentu znajduje się aż 681 pomieszczeń bogato wykończonych złotem. Dla zwiedzających udostępniona została wywierająca ogromne wrażenie Sala pod Kopułą i Sala Plenarna.

Planując zwiedzanie budapesztańskiego parlamentu, należy zakupić bilety z wyprzedzeniem. Najłatwiej jest zamówić przez Internet wycieczkę z przewodnikiem w wybranym języku na określoną godzinę. Ceny biletów dla osób dorosłych, będących obywatelami UE to 2400 HUF, czyli ok 32 zł, a dla dzieci i studentów do 24 roku życia to 1300 HUF, czyli ok. 18 zł. Bilety można zarezerwować bezpośrednio na oficjalnej stronie Parlamentu.

Most łańcuchowy Széchenyi oraz Kolejka Siklo

Bezpośrednio spod parlamentu ruszamy dalej do znajdujących się obok siebie dwóch kolejnych atrakcji turystycznych Budapesztu – Mostu Széchenyi i Kolejki Siklo, które są jednymi z najbardziej rozpoznawanych zabytkowych elementów na mapie miasta.

Most Széchenyi, po którym przeprawimy się na drugą stronę Dunaju i dotrzemy do Kolejki Siklo, jest najsłynniejszym i najbardziej okazałym mostem w całym Budapeszcie. Budowę obiektu, ukończono w 1849 roku. Most Széchenyi, o długości 380 m,  był pierwszym kamiennym mostem na Dunaju, który połączył dwa historyczne miasta – Budę i Peszt. Spektakularny most został ozdobiony czterema rzeźbami lwów znajdujących się po obu stronach przeprawy. Most Széchenyi zdecydowanie okazalej prezentuje się nie w ciągu dnia, a po zmierzchu, kiedy podświetlony jest setkami świateł.

Kolejka Siklo, którą zauważymy zaraz po przeprawieniu się przez most Széchenyi, składa się z dwóch wagoników o uroczych imionach Margit i Gellért, które prowadzą w górę i w dół Wzgórza Zamkowego. Kolejka została zbudowana w 1870 roku i początkowo służyła mieszkańcom pracującym na dworze królewskim jako podstawowy środek transportu do pracy. Obecnie, turyści chętnie korzystają z niej, aby wjechać na górę wzgórza i podziwiać z wysokości panoramę miasta i znajdujący się na szczycie Zamek Królewski. Bilet na przejazd w jedną stronę to koszt 1200 HUF, czyli ok. 16 zł, a w obie strony 1800 HUF, czyli ok. 24 zł.

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski

Po wjechaniu Kolejką Siklo na górę wzgórza, naszym oczom ukaże się imponujący rozmiarem Zamek Królewski położony na wzgórzu, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Ogromna budowla powstała w okolicach XIV wieku z inicjatywy księcia Sławonii – Stefana. Budynek jest charakterystycznym symbolem nie tylko Budapesztu, ale i całego kraju. W swoim wnętrzu skrywa bogatą i interesującą historię całych Węgier. Zwiedzając Zamek Królewski w Budapeszcie warto także przejść się po pięknych ogrodach otaczających budowlę, ponieważ ze wzgórza rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama całego miasta.

Budynek, oraz przylegające do niego tarasy na wzgórzu można zwiedzać za darmo. We wnętrzu Zamku Królewskiego znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, do którego wstęp kosztuje 2400 HUF, czyli ok. 32 zł; Galeria Narodowa, do której bilet wstępu kosztuje 1800 HUF, czyli ok. 24 zł, wystawy czasowe oraz Biblioteka Narodowa, do której bilet wstępu kosztuje 400 HUF, czyli ok. 6 zł. Zamek Królewski w Budapeszcie jest otwarty dla zwiedzających od 10:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli, a Biblioteka Narodowa funkcjonuje w tych samych dniach w godzinach 9:00-20.00.

Baszta Rybacka i Kościół św. Macieja

Baszta Rybacka

Spacerując po malowniczym wzgórzu zamkowym, podążając w stronę Wyspy Małgorzaty, dotrzemy w końcu na Basztę Rybacką i do znajdującego się w pobliżu Kościoła św. Macieja. Warto wybrać się tutaj głównie ze względu na wspaniały neogotycki taras widokowy, z którego rozciąga się kolejna spektakularna panorama Budapesztu z z Parlamentem na pierwszym planie. Miłośnicy architektury będą mogli za to zachwycić się neogotycką bryłą kościoła, który pierwotnie został wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku.

Zwiedzanie dolnych tarasów baszty jest darmowe i możliwe przez całą dobę, natomiast wstęp na wyższy taras, z którego widoki są jeszcze piękniejsze, to koszt ok. 10 zł. Kościół św. Macieja najlepiej zwiedzać w tygodniu, a bilet wstępu do środka świątyni, w której znajdziemy m.in. przepiękne freski i zdobienia oraz organy to wydatek 1500 HUF, czyli ok. 20 zł. Za dodatkową opłatą kolejnych 1500 HUF zyskamy możliwość wejścia na wieżę kościoła.  

Wyspa Małgorzaty – Margitsziget

Wyspa Małgorzaty

Następna na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Budapeszcie jest klimatyczna, a zarazem tętniąca życiem Wyspa Małgorzaty położona na rzece Dunaj. Wizyta na wyspie będzie idealnym momentem na zregenerowanie sił po wcześniejszym zwiedzaniu. Bogactwo terenów zielonych, placów rekreacyjnych, fontann i ścieżek rowerowych sprzyja temu, aby po prostu na chwilę usiąść i odpocząć.

Margitsziget, często określana jest przez mieszkańców miasta jako „Zielone serce Budapesztu”. Sporych rozmiarów wyspa w centrum miasta zajmuje powierzchnię aż 95,6 ha. Infrastruktura na wyspie sprzyja rekreacji i wypoczynkowi, co (zwłaszcza latem) potwierdzają rzesze Węgrów wypoczywających leniwie na kocach lub aktywnie na rowerach, rolkach i deskorolkach. Wstęp na teren wyspy jest bezpłatny.

Szimpla Kert

View this post on Instagram

🌻😊

A post shared by szimplakert (@szimplakert) on

Wieczorem, po pierwszym dniu zwiedzania Budapesztu, koniecznie trzeba wyjść na miasto, by zobaczyć jak bawią się Węgrzy po zmroku. Szimpla Kert to propozycja obowiązkowa nie tylko dla entuzjastów nocnego życia, ale i klimatów opuszczonych miejsc, skłotów i postapo. Jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa Szimpla idealnie wpisuje się w budapesztański trend tzw. ruin pubów, które zyskują coraz bardziej na popularności.

Szimpla Kert już od samego wejścia hipnotyzuje swoim nietypowym klimatem. Na miejscu nie sposób znaleźć równych rzędów stolików, eleganckiej zastawy czy wyrafinowanych kelnerów. W środku budynku zobaczymy natomiast takie osobliwości jak wannę przerobioną na kanapę, wrak samochodu, czy stare dziecięce rowerki. Niesamowitej atmosfery panującej we wnętrzu po prostu nie sposób opisać – trzeba to po przeżyć na własnej skórze.

View this post on Instagram

#rooming

A post shared by szimplakert (@szimplakert) on

Warto śledzić aktualne wydarzenia kulturalne, które latem odbywają się w Szimpli bardzo często. Nietypowy pub nie należy do najtańszych, natomiast nie jest też poza zasięgiem cenowym polskiego turysty. Przykładowo, cena drinka zakupionego przy barze w Szimpli Kert to 2000 HUF, czyli ok. 27 zł.

Centralna Hala Targowa – Központi Vásárcsarnok

Centralna hala targowa

Drugi dzień zwiedzania Budapesztu warto zacząć od porannej wizyty w Centralnej Hali Targowej, która dla fanów lokalnej kuchni i świeżych produktów spożywczych, będzie strzałem w dziesiątkę.  Centralna Hala Targowa jest otwarta w poniedziałki w godzinach 6:00-17:00, od wtorku do piątku w godzinach 6:00-18:00, a w sobotę od 6:00-15:00. W niedzielę hala jest nieczynna. Wstęp jest bezpłatny.

Okazały budynek Központi Vásárcsarnok powstał w 1897 roku i znajduje się przy popularnej ulicy Vaci, tuż obok Mostu Wolności. Wewnątrz budynku znajdziemy liczne stoiska z żywnością i tradycyjnym węgierskim rękodziełem oraz bary i mini restauracje. Jest to idealne miejsce na zakup lokalnych, w stu procentach oryginalnych, węgierskich produktów, które świetnie sprawdzą się jako pamiątka z podróży.

Hala targowa

Z czego słyną Węgry? Co warto kupić będąc w Budapeszcie? Przede wszystkim postawmy na pyszne wędliny, w szczególności salami, a także ostre, słodkie i wędzone papryki oraz wina Tokaj. Jednak te frykasy, to tylko wybrana, mała część przysmaków, które znajdziemy w Centralnej Hali Targowej. Na miejscu, w jednym z mini barów, warto skosztować tradycyjnego leczo, gulaszu oraz słynnych langoszy. Tylko uwaga, węgierska kuchnia słynie z tego, że jest pikantna! Oczywiście, znajdzie się również coś dla wielbicieli mocnych trunków, a mianowicie lokalna wódka – Palinka, której będąc na miejscu, po prostu wypada skosztować.

Góra Gellerta – Gellért-hegy oraz cytadela

Wzgórze Gellerta

Bezpośrednio spod Centralnej Hali targowej warto udać się Mostem Wolności – Szabadság hid, na Wzgórze Gellerta z XIX wieczną Cytadelą, górującą nad całym miastem. Z góry rozciąga się piękny widok na kolorową panoramę miasta. Trud wejścia na wzgórze, po bardzo wielu kamiennych schodach z pewnością nam się opłaci, choćby ze względu na piękną pamiątkę w postaci zdjęć malowniczego Budapesztu z perspektywy lotu ptaka. Co więcej, wejście na Górę Gellerta jest bezpłatne.

Plac Bohaterów, Park Miejski i Zamek Vajdahunyad

Plac Bohaterów

Jeśli starczy nam jeszcze czasu i sił, spod Centralnej Hali targowej, tramwajem numer 2 lub 9 oraz metrem M1, warto się udać na Plac Bohaterów, który stanowi swoiste wejście do Parku Miejskiego, w środku którego znajduje się malowniczo położony Zamek Vajdahunyad.

Warto wspomnieć, że M1, to historyczna linią budapesztańskiego metra, która w 2002 roku wpisana została na listę dziedzictwa UNESCO. Przejazd zabytkowym składem metra i zwiedzanie urokliwych stacji to atrakcja sama w sobie!

Wracając do Placu Bohaterów, to podobnie jak wiele innych zabytkowych obiektów w Budapeszcie, powstał on w ramach hucznych obchodów tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Na rozległym placu znajdziemy ogromną 34-metrową kolumnę zwieńczoną figurą archanioła Gabriela oraz monumentalną kolumnadę.

Również Zamek Vajdahunyad, wraz z otaczającym go Parkiem Miejskim, powstały z okazji tysiąclecia istnienia państwa. Obiekt, którego budowa zakończyła się w 1908 roku jest kopią budynków historycznych z terytorium całych Węgier. Wzniesiony został w mieszaninie stylów gotyku, renesansu i baroku.

Zamek

Plac Bohaterów oraz Park Miejski można zwiedzać bez ograniczeń przez całą dobę, a wstęp jest darmowy. Aby wejść do Zamku Vajdahunyad należy natomiast kupić bilet wstępu za 1600 HUF, czyli ok. 21 zł. Za tą cenę będziemy mieli okazję obejrzeć stałe wystawy poświęcone skarbom znalezionym na ziemi węgierskiej, polowaniom, zwierzętom, czy roślinom oraz dodatkowo wystawy czasowe. Wizyta w zamkowym muzeum będzie świetną okazją do poznania kultury i historii Węgier i z pewnością zaspokoi głód wiedzy u nawet najbardziej ciekawskich.

Łaźnie termalne Széchenyi

Na sam koniec zwiedzania Budapesztu, pozostaje jedna z najbardziej znanych w tym mieście atrakcji, czyli wizyta w łaźni termalnej. Znajdująca się na obszarze Parku Miejskiego, ledwie 500 metrów od Placu Zwycięstwa Łaźnia Termalna Széchenyi, to absolutny must see podczas pobytu w Budapeszcie.  

Obecnie na terenie miasta funkcjonuje siedem różnych obiektów tego typu, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Najciekawszą jednak łaźnią w Budapeszcie, z ogromną historią w tle jest kompleks basenów termalnych Széchenyi, który zachwyca bogato zdobionymi salami kąpielowymi oraz ogromnym basenem termalnym na świeżym powietrzu.

Łaźnia termalna

Łaźnie termalne Széchenyi warto odwiedzić z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że kąpiel w wodach termalnych jest bardzo relaksująca oraz ma działanie lecznicze. Ponadto, za dodatkową opłatą, kompleksy oferują szereg zabiegów hydroterapeutycznych o najróżniejszych właściwościach zdrowotnych. Poza tym, samo doświadczenie kąpieli w niezwykle atrakcyjnych architektonicznie, historycznych budowlach to niezapomniane przeżycie, o czym zaświadczam osobiście!

Łaźnie termalne czynne są bardzo długo, zazwyczaj od godziny 6:00 do 22:00. Najlepiej jednak będzie wybrać się na wodny relaks późnym popołudniem lub wieczorem. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że łaźnie o każdej porze dnia i roku będą zatłoczone. Mimo to, warto doświadczyć kąpieli w jednej wybranej, łaźni w Budapeszcie. Całodniowy bilet wstępu do łaźni Széchenyi, wraz z opcją wykupienia szafki kosztuje 5200 HUF, czyli ok. 70 zł. Zdecydowanie polecam!

Budapeszt – warto, czy nie warto?

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam wszystkim niezdecydowanym i wahającym się, ostatecznie podjąć decyzję o wyjeździe do Budapesztu, choćby tylko na weekend. Jedno jest pewne – po wizycie w stolicy Węgier nikt nie powinien być rozczarowany, można jedynie pozostać z uczuciem niedosytu.  

Po odwiedzeniu Budapesztu z pewnością będziemy bogatsi o wiedzę o monumentalnych zabytkach, dzięki którym zaznajomimy się również bliżej z historią całych Węgier. Ponadto, pyszne lokalne jedzenie i klimatyczne restauracje, bary i puby zaczarują nas smakiem i klimatem, a nocne kluby zaskoczą różnorodnością. Dodatkowo, zwiedzając Budapeszt możemy być pewni, że nasze oczy nacieszą się pięknymi widokami, a w szczególnością panoramą miasta, która na długo pozostanie w naszych myślach.

Należy pamiętać, że Węgrzy to bardzo ciekawi, otwarci ludzie, którzy pomijając kwestie językowe, bardzo szybko okażą się naszymi bardzo bliskimi przyjaciółmi. Bo przecież, nie bez powodu mówi się, że „Polak – Węgier dwa bratanki!”.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *