Chorwacja - co warto wiedzieć (1)

Chorwacja, co warto wiedzieć

Polub Up In The Clounds na FB

Chorwacja to ostatnio bardzo popularna wakacyjna destynacja, zwłaszcza wśród Polaków. I nie ma się co temu dziwić, ponieważ wakacje w Chorwacji cenowo nie będą o wiele droższe niż wypoczynek nad Bałtykiem, a atrakcje, które warto zobaczyć podczas podróży do tego kraju, wielu wprawią wręcz w osłupienie. Chorwacja zachwyca pod wieloma względami, a coś dla siebie znajdą tu miłośnicy zarówno leniwego wypoczynku na plaży jak i fani adrenaliny oraz mocnych wrażeń.

Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji oraz czego można spodziewać się na miejscu. Dowiedz się, czy lepiej wybrać się autem do Chorwacji, czy może znaleźć tani lot. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyjazdu do Chorwacji i zaplanuj swój urlop w tym bałkańskim kraju jak należy!

Co robić w Chorwacji?

Chorwacja to miejsce, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań. Podczas wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji można zarówno plażować, chodzić po górach, zwiedzać zabytki, uprawiać sporty wodne, poznawać bogatą kulturę oraz kosztować lokalnych przysmaków.

chorwacja - co warto wiedzieć

Wybierając się do Chorwacji, warto tak zaplanować swój wakacyjny wyjazd, aby doświadczyć wszystkiego po trochu. Przeznacz odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie pięknych, pocztówkowych miast z licznymi zabytkami i niesamowitą historią w tle, takich jak Dubrownik Split czy Hvar. Wybierz się w Alpy Dynarskie, które ciągną się malowniczo wzdłuż wybrzeża. Zarezerwuj odpowiednio dużo czasu na plażowanie na wspaniałym, chorwackim wybrzeżu, gdzie krystalicznie czyste, momentami turkusowe morze adriatyckie obmywa kamieniste plaże.

Spróbuj swoich sił w sportach wodnych, popularnym snorkelingu, kitesurfingu czy stand up paddelingu. Wybierz się w niezapomniany rejs stateczkiem o zachodzie słońca, bądź wypożycz kajaki i popłyń na odległą wyspę. Skosztuj też lokalnych przysmaków, głównie świeżych owoców morza i poznaj lokalną kulturę od rodowitych Chorwatów, którzy chętnie podpowiedzą Tobie co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji i co warto o Chorwacji wiedzieć.

https://www.instagram.com/p/Bm_1XkfAg6n/

Chorwacja wakacje – co warto wiedzieć i jak przygotować się do pobytu na miejscu

Czy Chorwacja jest w Unii Europejskiej?

Tak, Chorwacja od 2013 roku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, jednak nie należy do Strefy Schengen. To oznacza, że obywatele Polski, do przekroczenia granicy chorwackiej nie potrzebują wizy, a jedynie dowód osobisty bądź paszport.

unia europejska - chorwacja

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Nie, ponieważ kraj znajduje się w Unii Europejskiej. Do Chorwacji można pojechać wyłącznie z dowodem osobistym. Na granicy obowiązuje sprawdzenie dokumentów każdego z podróżnych (również dzieci). Paszport do Chorwacji nie jest konieczny, jednak warto go mieć, ponieważ w przypadku utraty dowodu osobistego, będziemy mieli podczas wakacji przy sobie dodatkowy dokument uprawniający nas do przebywania na terenie tego państwa.

Jaki język obowiązuje w Chorwacji?

Językiem urzędowym i powszechnie obowiązującym w Chorwacji jest język chorwacki (hrvatski jezik). Z racji przynależności języka chorwackiego do grupy języków słowiańskich, Polacy na wakacjach w Chorwacji mogą usłyszeć wiele podobnie brzmiących słów, jak w języku polskim.

Nie trzeba jednak znać języka Chorwackiego, ani domyślać się co dane słówko może znaczyć, żeby sprawnie się porozumieć. Większość osób, zwłaszcza w turystycznych regionach kraju dobrze zna język angielski, a starsi mieszkańcy sprawnie posługują się językiem rosyjskim.

Jaka jest waluta w Chorwacji?

Oficjalną walutą Chorwacji jest Kuna chorwacka (HRK), która dzieli się na 100 mniejszych Lip. Mimo iż Chorwacja przynależy do UE to podobnie jak w Polsce, w kraju wciąż nie obowiązuje euro. Aktualny kurs Kuny chorwackiej należy zawsze sprawdzić przed planowanym wyjazdem, jednak przeważnie 1 PLN = 1,71 HRK, a 1 HRK = 0,58 PLN.

Jeżeli chodzi o przelicznik z Kuny chorwackiej na euro, to tutaj kurs wynosi 1 EUR = 7,54 HRK, a 1 HRK = 0,13 EUR.

waluta-chorwacji

Planując wakacje w Chorwacji nie trzeba wymieniać w kantorze dużych sum złotówek na kuny, ponieważ na każdym kroku znajdują się bankomaty, a większość miejsc przyjmuje płatności kartą. Gotówka może przydać się w mniejszych miejscowościach, na tarkach i niektórych lokalnych atrakcjach.

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Chorwacja jest bezpiecznym krajem dla polskich turystów, w szczególności dla rodzin z dziećmi i samotnie podróżujących osób. W Chorwacji nie ma zagrożenia terrorystycznego, a kradzieże zdarzają się rzadko. Podczas wakacji w Chorwacji należy uważać na kleszcze i komary (zwłaszcza w lasach), a podczas kąpieli w Adriatyku unikać meduz i jeżowców. W tym celu warto zaopatrzyć się w umiarkowanie silny repelent lub spray na komary i kleszcze oraz zakupić specjalne buty do pływania w wodzie.

Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji?

Najlepszą porą roku na wyjazd do Chorwacji jest lato w okresie od lipca do sierpnia. Wówczas mamy szczyt sezonu turystycznego i w tym czasie odbywa się najwięcej podróży na Bałkany. Jest gorąco i słonecznie, a pogoda przez cały czas sprzyja wypoczynkowi na plaży.

Do Chorwacji warto również wybrać się w średnim sezonie czyli od maja do czerwca oraz we wrześniu. Adriatyk wciąż jest ciepły, temperatury przyjemne, ceny są niższe, a turystów jest o wiele mniej.

chorwacja - dlaczego warto

Wyjazd do Chorwacji samochodem

Jakie drogi wybrać na trasie z Polski do Chorwacji?

Wybór właściwej trasy z Polski do Chorwacji zależy od preferencji samych kierujących. Najczęściej Polacy decydują się na przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię, ale równie dobra trasa prowadzi przez Słowację i Węgry. Przejazd można rozłożyć sobie na dwa dni lub dysponując większą liczbą kierowców, pokonać całą trasę w jeden dzień. Czas całej trasy będzie trochę się różnił w zależności od miasta w Polsce z którego wyjeżdżamy oraz docelowej miejscowości, do której planujemy dojechać.

Nie sposób również przewidzieć ruchu na drodze, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dobre humory na podróż samochodem do Chorwacji, a wówczas cały wyjazd okaże się niesamowitą przygodą. Zadbaj o umilacze podróży dla współpasażerów (zwłaszcza dzieci): tablety z filmami i serialami, krzyżówki, książki, karty i inne gry podróżne. Jeżeli na trasie chcesz unikać zatrzymywania się, aby coś zjeść po drodze, przygotuj do auta odpowiednią ilość prowiantu na drogę: kanapki, owoce, warzywa, ciastka i napoje.

Jak wygląda przekraczanie granicy Chorwacji samochodem?

Chorwacja graniczy z: Bośnią i Hercegowiną, Słowenią, Węgrami, Serbią i Czarnogórą. Jeżeli chodzi o przekraczanie granicy chorwackiej samochodem przez Polaków, to odbywa się to płynnie, jednak jadąc w szczycie sezonu trzeba liczyć się z korkami do granicy, na głównych trasach prowadzących z Polski przez Słowenię oraz Węgry. Do przekroczenia samochodem granicy chorwackiej potrzebny jest dowód osobisty lub paszport.

granica-chorwacja

Jak wyglądają autostrady w Chorwacji?

Poruszając się turystycznie samochodem po Chorwacji możemy skorzystać z płatnej autostrady lub jeździć bezpłatnymi, mniejszymi drogami. Chorwacja autem to jeden z najlepszych sposobów na zwiedzanie najdzikszych zakątków tego pięknego, bałkańskiego rejonu. Autostrady w Chorwacji są dobrej jakości i aby nimi jeździć nie trzeba wykupywać winiety.

Można swobodnie wybierać odcinki autostrady, z których akurat chce się skorzystać, ponieważ płatność odbywa się tak jak w Polsce, na bramkach, na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Aby poznać stawki opłat na autostradach w Chorwacji, koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami zawartymi tutaj: Opłaty za autostrady w Chorwacjizobacz!

Ile kosztuje paliwo (benzyna) w Chorwacji?

Cena paliwa w Chorwacji może się wahać, dlatego warto przed podróżą sprawdzić aktualne stawki. Cenę benzyny w Chorwacji sprawdzisz tutaj – Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?Zobacz! Średnio, za 1 litr benzyny Pb95 w Chorwacji, w lokalnej walucie zapłacisz 8,98 HRK, co w przeliczeniu daje 5,30 PLN. Za 100 PLN zatankujesz 18,87 litrów paliwa Pb95.

Samochodem do Chorwacji

Co zabrać na Chorwację?

Planując podróż do Chorwacji, należy odpowiednio dobrać ilość zabieranych rzeczy, do sposobu w jaki będziemy podróżować. Podróżując samolotem będziemy mogli zabrać o wiele mniej rzeczy, jednak z racji tego, że większość osób z Polski wybiera się na wakacje do Chorwacji samochodem, lista rzeczy do zabrania może być bardziej obszerna.

Pakowanie się do Chorwacji

Poniżej znajduje się praktyczna lista, co zabrać na wakacje do Chorwacji:

 • Dokumenty (paszport lub dowód osobisty, karta EKUZ, prawo jazdy)
 • Gotówka w kunach i euro
 • Ubrania letnie i coś na chłodniejsze wieczory
 • Nakrycie głowy
 • Akcesoria plażowe (dmuchany materac, piłka wodna, zestaw do snorkelingu + płetwy, buty do wody, koc, mata do siedzenia, ręcznik plażowy)
 • Scyzoryk
 • Kosmetyki (obowiązkowo: krem z SPF 50 lub 30 i balsam łagodzący po opalaniu)
 • Elektronika (komputer, aparat fotograficzny, ładowarki, selfie stick )
 • Podstawowe leki
 • Apteczka do auta
 • Odpowiednie obuwie (do plażowania i do zwiedzania)
 • Książki, krzyżówki, długopis

Gdzie nocować w Chorwacji?

Ze znalezieniem noclegu w Chorwacji nikt nie powinien mieć większego problemu. W tym kraju każdy znajdzie nocleg dopasowany do swoich potrzeb. Ci, którzy wolą wypoczynek bliżej natury mogą zdecydować się na jeden z wielu zlokalizowanych nad wybrzeżem kempingów, czy apartamentów i domów oferowanych przez popularne portale do rezerwowania noclegów. Z kolei Ci, którzy lubią mieć wyjazd zaplanowany od A do Z, mogą zdecydować się na nocleg w jednym z wielu atrakcyjnych chorwackich hoteli z doskonałą infrastrukturą, która sprzyja wypoczynkowi. Ciekawe oferty hoteli, a także gotowe programy wycieczek do najpiękniejszych miejsc w Chorwacji ma na swojej stronie BP ITAKA.

Chorwacja 2020 – wakacje w cieniu pandemii koronawirusa

Mylą się Ci, którzy twierdzą, że w dobie pandemii koronawirusa wakacje najlepiej spędzić w Polsce. Tymczasem, gdyby porównać obrazki znad Bałtyku i znad Adriatyku, można dojść szybko do wniosku, że jeżeli chodzi o potrzebę zachowania dystansu na plaży, nad Bałtykiem jest to zadanie niemalże nie do wykonania. Co innego w Chorwacji, gdzie urlopowicze mają do dyspozycji setki małych kameralnych plaż, rozrzuconych po całym wybrzeżu nad Adriatykiem. Mając do dyspozycji o wiele więcej odludnych lokalizacji niż nad polskim morzem, bezpieczniej jest plażować bez tłumów turystów właśnie w Chorwacji.

chorwacja na wakacje

Jeżeli jeszcze w 2020 roku zdecydujesz się na spontaniczny wyjazd do Chorwacji, musisz pamiętać o kilku kwestiach, które zapewnią bezpieczeństwo podczas urlopu. Po pierwsze, przed przyjazdem do Chorwacji musisz wypełnić krótki formularz, który umożliwi wjazd na teren kraju. Wydrukowany i wypełniony formularz należy mieć przy sobie podczas przekraczania granicy. Zobacz – formularz można wypełnić online tutaj: Enter Croatia.

Po drugie, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, na wypadek zakażenia koronawirusem. Warto przed wyjazdem wyrobić sobie kartę EKUZ i dokładnie sprawdzić dodatkowe opcje ubezpieczenia podróżnego na wyjazd. Warto być przezornym, ponieważ liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Europie wciąż jest wysoka.

https://www.instagram.com/p/Bm_In-4Aem5/

Polub Up In The Clounds na FB
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *